reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQG

Elektrikli Mercedes EQG için yeni fotoğraflar paylaşıldı

Tamamen elektrikli model Mercedes EQG için yeni fotoğraflar paylaşıldı. Araç geçmiş ile geleceği harmanlayacak.

G-Serisinin elektrik dönüşümü sonrasında 2024 yılı itibarıyla hayatımıza girecek Mercedes EQG, şu halen aktif olarak test aşamasında yer alıyor ancak üretiminin çok yakında olduğu belirtiliyor. Bugün yukarıdaki galeride görebileceğiniz kamuflajlı fotoğraflar ile ses getiren araç, açık olarak ikonik tasarım çizgisini devam ettiriyor. Tasarımda sadece LED aydınlatma sistemleri ve bazı ufak değişiklikler ile modernleştirilen EQG için firma, “Elektrikli G-Serisi gerçek bir G olmaya devam ederken sofistike özellikler ile gelişmiş elektrik teknolojilerini harmanlıyor.” açıklamasını yapıyor. Araç daha önce verilen bilgilere göre dört farklı motor üzerine kuruluyor ve silikon anot temelli bataryası ile yüksek bir menzil vadediyor. Elektrikli G’yi bundan önce gündeme getiren ise sayfanın altında izleyebileceğiniz bir “tank dönüşü” videosu olmuş, prototip sürüm ile yapılmış bir denemede karşımıza çıkarılmıştı. Özellikle kaygan zeminler (Burada odak nokta toprak / kum üstü) için hazırlanan bu sistem, aracın olduğu yerde sabit şekilde dönmesine imkân tanıyor. Belirli durumlarda ve dar bölgelerde tam geriye dönüş için büyük bir kolaylık sağlayacak bu özellik, her tekerin arkasındaki bağımsız olarak kontrol edilebilen elektrik motorları sayesinde gerçek olabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes EQG özelinde ses getiren tank dönüşü konusunda başka firmalar da adımlar atıyor. Örneğin en son nesil elektrikli Hummer modelinde detaylarına burada yer verdiğimiz bir yengeç modu yer alıyor. Bu mod sayesinde araç yan şekilde ileriye yol alabiliyor. Tank dönüşünü hali hazırda kullanan isimlerden birisi ise buradaki videoda görebileceğiniz Rivian firması.

Günümüzde birçok üst seviye otomobilin arka lastikleri de belirli bir seviyeye kadar dönüyor. Bu sayede dönüş mesafesi ciddi şekilde kısaltılabiliyor. Bu imkan özellikle büyük araçların şehir içerisindeki kontrolünü ciddi şekilde kolaylaştırıyor.

Mercedes EQG yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın