reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQS

Meydan okuma vakti; Mercedes EQS üretimi başladı

Almanya’da yer alan fabrikada üretim macerası başlatılan Mercedes EQS, gelecekte yerini alacağı S-Serisi ile aynı kapılardan çıkacak.

Tanıtımının üzerinden yaklaşık 1 ay geçen Mercedes EQS için üretim bandındaki macera resmen başladı. Elektrikli ürün gamı EQ’nun amiral gemisi rozetini taşıyacak olan EQS, S-Serisi’nin elektrik nesli olarak asfalta inecek. Almanya’daki Sindelfingen tesislerinde yapılan dönüşüm sonrasında üretimine başlanan model, yerini alacağı S-Serisi ile aynı fabrikadan çıkmış olacak. EQS, üzerinden barındırdığı özellikler kadar tasarımıyla da Mercedes’in sınırları zorladığı bir elektrikli otomobil konumunda. 0,20 birimlik sürtünme katsayısına sahip olan model, bu niteliğiyle seri üretim otomobillerin zirvesine oturuyor. EQS, 2039 yılında tamamen karbon nötr odağında şekillecek ürün gamı planlaması için de büyük önem arz ediyor.

Öne çıkan rakamlarla Mercedes EQS

EQS, satışlarının ilk aşamasında EQS 450 ve EQS 580 olmak üzere iki farklı versiyonla satışa sunuluyor. İlk pakette arkadan itişli tek motor dinamiği gelirken ikinci pakette ise çift elektrik motoru ve 4MATIC dinamikleri devreye girecek. Ailenin zirvesinde ise AMG rozetini taşıyacak olan 750 beygirlik bir paket meraklılarını bekliyor olacak ki bu şimdilik yakın gelecek için düşünülmeyenler arasında. Giriş seviyesi niteliğindeki EQS 450, 330 beygir güç ve 568 Nm tork değerleriyle öne çıkıyor. Çift motorlu kombinasyonda ise rakamlar 516 beygir güç ve 855 Nm torka kadar yükselebiliyor. Versiyonların 210 km/s’lik maksimum sürat değerleri ortak tutulurken, 0-100 dinamikleri ise sırasıyla 6,2 saniye ve 4,3 saniye olarak teknik tabloya yansıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Menzil konusu da EQS ile birlikte kullanıcılar için adeta bir sorun olmaktan çıkıyor. Aracın satışıyla birlikte asfalta inecek olan 107.8 kWh kapasiteli batarya sayesinde 770 kilometrelik menzil değerini yakalamak mümkün olacak. Sunulan 200 kW’lık hızlı şarj desteği sayesinde de uygun kaynak bulunduğunda 15 dakikalık dolumla 300 kilometre menzil değerini yakalamak mümkün. Önümüzdeki süreçte tercihler arasına eklenecek olan 90 kWh’lık daha ufak bataryayla birlikte fiyatların da daha aşağıda konumlanabildiği kombinasyonlar mümkün kılınacak. Modelle ilgili merak ettiğiniz her şeye haberimizden ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Mercedes EQS; elektrikli ailenin amiral gemisiyle tanışın