reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes Concept EQT

Mercedes Concept EQT; ticari gelecek için nefes kesen prova

Elektrikli ve içten yanmalı motor versiyonlarıyla pazara sunulacak yeni neslin ön gösterimi Mercedes Concept EQT ile resmen yapıldı.

Mercedes’in ticari minivan sınıfında kullanıcılarla buluşturduğu Citan modeli ikinci nesline radikal değişimlerle taşınıyor. Bu radikal değişimler tasarım, teknoloji ve altyapıyla birlikte model ismini de içerisine alacak. Bugün gerçekleştirilen tanıtımıyla karşımıza çıkarılan Mercedes Concept EQT, ürün gamının geleceğinden önemli mesajlar vermekten sorumlu. İçten yanmalı motorlu versiyonların T-Serisi adında satılacağı yeni nesil ticari ailesinde, Renault ortaklığının altyapı izlerini göreceğiz. Aracın Kangoo E-Tech Electric ile aynı altyapıyı paylaşacak saf elektriki versiyonu ise seri üretimde EQT adıyla kullanıcılarla buluşacak.

Mercedes Concept EQT için öne çıkan detaylar

Mercedes cephesinin ön gösterim niteliğindeki bu tanıtımda aracın performans bazlı teknik niteliklerini paylaşmamayı tercih ediyor. Masada görünenler ise altyapı kardeşi olacak elektrikli Kangoo’ya dayanıyor. Bu kapsamda tamamen elektrikli EQT’nin; tek elektrik motorlu ve 45 kWh kapasiteli bir bataryaya sahip olması muhtemel. Aracın bu dinamiklerde 265 kilometre dolaylarında menzil sunması bekleniyor. İçten yanmalı motorların konumlandırılacağı T-Serisi’nin ise Renault imzalı 1,3 litre benzinli ve 1,5 litrelik dizel motorlala üretimdeki yerini alması şaşırtıcı olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşin teknik kısmını bir kenara bıraktığımızda aracın çok dikkat çeken bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Seri üretimde ne kadarının korunacağını bilememekle birlikte kısa süre önce tanıtılan EQS’ten izler taşıyan ön panel görünüm konusunda beklentileri bir adım yukarı taşıyor. 21 inç olarak belirlenen elektrikli versiyona özel olan jantlar da EQT’nin genel karakterini etkileyici şekilde tamamlayan elemanlar arasında. EQT’nin kokpit bölümü ise sınıf beklentileri de doğrultusunda şekillendirilmiş durumda. Burada akıllara daha çok eski nesil C-Serisi gelirken, panoramik cam tavan ile aracın iç yaşam alanı kullanıcı deneyiminde çok daha tatminkar seviyeye geliyor. Önümüzdeki yıl içerisinde satışa sunulması beklenen T-Serisi ve EQT’nin üretiminin Fransa’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İlginizi çekebilir

Mercedes EQS; elektrikli ailenin amiral gemisiyle tanışın