reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQB

Mercedes EQB tanıtıldı; kompakt sınıfta tasarımıyla dikkat çeken modelden öne çıkanlar

Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında gösterimi yapılacak olan Mercedes EQB, bu yıl içerisinde Avrupa pazarında da kendisine yer bulacak.

Geçtiğimiz hafta içerisinde EQS üzerinden amiral gemisine kavuşan Mercedes elektrikli otomobil ailesine bir isim daha eklendi. Standart ürün gamının da en yeni modellerinden birisi olan GLB’nin elektrikli versiyonu olan EQB, Çin’de düzenlenecek Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında podyuma çıkıyor. Gerek tasarım gerekse altyapı dinamikleriyle büyük oranda içten yanmalı versiyonla benzer parçalar üzerine şekillenen Mercedes EQB, EQA sonrası kompakt sınıfta markanın bir temsilcisi olacak. İlk aşamada EQB 300 ve EQB 350 olmak üzere iki farklı versiyon üzerinden satışa sunulacak olan model Çin ile birlikte aynı dönemde Avrupa pazarında da konumlandırılacak. EQB’nin Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu versiyonunun üretimi ise Macaristan’da yer alan tesislerde gerçekleştirilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes EQB teknik özellikleri

EQB’yi GLB’den ayıracak temel tasarım özellikleri, elektrikli modellerin de karakteristik noktalarında gördüğümüz bölümler üzerine kurulu. Bu versiyona özel olan ızgara tasarımıyla birlikte en büyük radikal fark arka bölümdeki LED stop tasarımı olacak. İlk kez EQA’da kullanılan bu yapının kompakt elektrikli modellerin tamamında uygulanacağı da bu tanınımla birlikte kendisini göstermiş oluyor. EQB’nin ebatsal verileri de GLB ile neredeyse aynı olacak. Bu da opsiyonel de olsa 7 kişilik yolcu kapasitesi tercihinin yapılabilmesi konusunda herhangi bir sorun görmeyeceğimiz anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EQB ailesi tek ve çift motor olmak üzere farklı versiyonlarla kombin edilecek. Tek motorlu versiyonlarda önden çekişli sürüş dinamiği gelirken, üst paketlerde 4MATIC devreye girecek. Batarya kısmına geçtiğimizde şu aşamada 66,5 kWh’lik ünitenin duyurusunun gerçekleştirildiğini görüyoruz. Önümüzdeki süreçte daha büyük kapasiteli üniteler de EQB ailesinde sunulacak. Tanıtımla birlikte zirveye oturan EQB 350 4MATIC için açıklanan menzil değerinin yaklaşık 420 kilometre olduğunu da bu noktada belirtmek gerekiyor. 100 kW’lık hızlı şarj desteği de aracın altyapısındaki nitelikler arasında. AMG paketli EQB’nin 290 beygire yaklaşan bir güçle asfalta ineceği de ilk aşamada verilmiş durumda. EQB ailesinin fiyat ve daha detaylı versiyon niteliklerini önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.