reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQS

Mercedes EQS için teknik özellikler açıklandı; dünya rekoruyla geliyor

Tanıtımına kısa bir süre kalan Mercedes EQS, gönderilen parçalarıyla şimdiden kendi gündemini yaratmaya başladı.

15 Nisan’da gerçekleştirilecek olan tanıtımıyla birlikte örtülerinden kurtulmasını beklediğimiz Mercedes EQS, son aylarda resmi kanattan gönderilen parçalarıyla gündem yaratmaya başladı. Son olarak kokpit görselleriyle büyük ilgi çeken elektrikli sedan için bugün itibarıyla da önemli rakamsal verilere ışık tutuluyor. Batarya ve motor seçeneklerini de içerisine alan bu detaylarla birlikte tanıtım öncesindeki sis perdesi büyük oranda dağılıyor. Paylaşılan verilere göre bizi maksimumda 770 kilometreye kadar menzil vadeden bir elektrikli otomobil bekliyor. Giriş seviyesinde yer alacak olan ikincil batarya seçeneğinin bile 640 kilometrelik menzil sunabilecek olması kullanıcıları memnun edecek noktalar arasında.

Mercedes EQS için masada görünenler

EQS için şimdilik resmiyete kavuşan versiyon sayısı iki. EQS 450 ve EQS 580 olarak kodlanan bu paketlerin batarya kapasiteleri sırasıyla 90 kWh ve 107,8 kWh olarak şekilleniyor. Bu değerlerin halinazırda satışta olan EQC’ye oranla ciddi şekilde yüksek olduğunu görüyoruz. Ailenin giriş seviyesindeki versiyonlarda tek elektrik motorlu ve arkadan itişli bir dizilim olacak. Yaklaşık 330 beygirlik güç ve 568 Nm torka sahip olan bu paketlerin üzerinde konumlanacaklar ise dört tekerlekten çekiş ve iki elektrik motorlu kombinasyondan güç alacak. Buradaki değerler ise 525 beygir güç ve 855 Nm tork dolaylarında seyrediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Her iki pakette de 210 km/s’lik maksimum sürat tanımlamaya hazırlanan Mercedes cephesi 0-100 gibi performans verileriniyse tanıtıma saklıyor. Hızlı şarj teknolojisi de yine standart olarak gelecek nitelikler arasında kendisine yer buluyor ki burada 15 dakikalık dolumla 300 kilometreleri bulan bir kullanımdan bahsediliyor. Mercedes’in ilk elektrikli sedanı olmaya hazırlanan EQS’i tarihe geçirecek bir diğer özelliğiyse tasarım çizgilerinde saklı. 0,20 gibi inanılmaz bir sürtünme katsayısına sahip olacağı söylenen model, bu dinamik resmileştiğinde seri üretim modeller arasında rekortmen olarak zirveye oturacak.

İlginizi çekebilir

Hummer EV SUV; elektrik dönüşünde yeni gövde tanıtıldı