reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQC

İşte elektrikli Mercedes EQC’nin yaya ve diğer sürücüleri uyaracak özel sesi [Video]

Güvenlik adına yasal zorunluluk haline getirilen elektrikli otomobiller için yapay ses dinamikleri Mercedes EQC cephesinden de karşılık buldu.

Temmuz ayı ile birlikte elektrikli otomobiller için önemli bir zorunluluk resmi olarak geçerlilik statüsüne alındı. Güvenlik odaklı atılan bu hamle ile birlikte bu altyapıya sahip modellerin gerek yaya gerekse diğer sürücüleri uyaracak yapay bir ses üretme zorunluluğu doğdu. Kimilerinde uyarı kimilerinde ise motor sesi olarak değerlendirilen bu kural aslında üretici cephesinden daha önceki süreçte karşılık bulmuştu. Jaguar I-Pace ile geçtiğimiz ay içerisinde gündeme gelen yapı için bu kez çanlar sınıfın önemli isimlerinden birisi olan Mercedes EQC için çalıyor. Mercedes’in resmi kaynakları üzerinden gösterimini yaptığı özelliğin ne denli işlevsel olacağını ise zaman gösterecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes EQC hakkında bilmeniz gerekenler

Amerika ve Avrupa pazarına göre ses seviyesi başta olmak üzere farklı dinamiklere sahip olan bu ses, Mercedes’in Sindelfinden‘deki teknoloji merkezinde geliştiriliyor. Özel bir akustik mühendisliğinin temele alındığı yapıda, dışarıya entegre edilen mikrofonlar başrolda olacak. Geçtiğimiz mayı ayı itibarıyla üretim bandına çıkan EQC için sunulan bu yapay ses deneyiminden önce, aracın öne çıkan özelliklerini anımsamakta fayda var. 407 PS (402 beygir) güç ve 765 Nm tork değerleriyle kullanıcılarına hizmet edecek olan EQC 0’dan 100′e 5,1 saniyede çıkarken, maksimumda 180 km/s hıza erişebilecek. 450 kilometre menzil sunan otomobilin bataryasını standart kaynaklardan 11 saatte şarj edilebilirken, hızlı şarj teknolojisi sayesinde yaklaşık 45 dakikada yüzde 80 doluluğa erişmek de mümkün olacak.

İlgili video

Mercedes EQC üretim bandına çıkmaya başladı