reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Neuralink
Elon Musk Neuralink
Elon Musk Neuralink
Elon Musk Neuralink

Elon Musk’tan sadece düşünerek bilgisayar ve telefon kontrol edebileceğiniz sistem

Tesla ve SpaceX’in başındaki isim Elon Musk, kısa süre önce sahibi olduğu Neuralink şirketi üzerinden önemli açıklamalar yaptı.

Elon Musk tarafından geçtiğimiz yıllarda kurulan Neuralink, uzun süredir insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir altyapı kurmak için çalışmalar yapıyor. Biraz daha detaylı baktığımız zaman insanların yapay sinir ağları ile bilgisayar, robot ya da diğer elektronik ürünleri kontrol edebileceği düzeye getirilmesi için çalışan Neuralink, ortaya çıkan planlara göre bu konuda oldukça ilerlemiş durumda. İnsan beynine bağlanacak aşağıdaki ufak boyutlu bir işlem birimini geliştiren firma, bu sayede kişilerin sadece düşünerek bilgisayar ya da telefonunu kontrol etmesine bir adım daha yaklaşıyor. Gelecekte sayfanın üstündeki gibi bir cihazla çalışacağı söylenen süreç, gerçekten özellikle fiziksel engellere sahip kişiler için inanılmaz faydalı görünüyor. Şimdilik hayvanlar üzerinde denenen altyapının, yeni açıklamaya göre insanlı denemelerine önümüzdeki yıl içerisinde başlanıyor.

Elon Musk Neuralink

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, Neuralink ile uzak geleceği oluşturuyor

Süreçte geliştirilen işlem biriminin mevcut çözümlerden çok ama çok daha gelişmiş olduğu söylenirken, beyin üzerinden kontrolün sadece ufak bir eğitimle mümkün olduğunu da açıklanıyor. Şimdilik bağlantı için kafatasında bir delik açılmasına gerek duyan altyapı, burada özel robotlardan kullanıyor. Ancak gelecekte sürecin lazer kullanılarak daha kolay hale getirileceği söyleniyor. Musk, şu an bir maymunun sadece beyninin kullanarak bir bilgisayarı kontrol edebileceğini açıklıyor. Bu gerçekten inanılmaz görünüyor.

İlgili Video

https://youtu.be/r-vbh3t7WVI