reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Neuralink LOG Tasarım

Neuralink çipi takılan ilk hasta düşünerek bilgisayar üstünde satranç oynadı [Video]

 - Güncelleme: 21 Mart 2024 09:38

Çok sayıda şirketin başındaki isim Elon Musk, sahibi olduğu Neuralink şirketiyle de aktif olarak çalışmalara devam ediyor.

Elon Musk tarafından kurulan şirket Neuralink, bilmeyenler için uzun zamandır insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir altyapı kurmak için çalışmalar yapıyor. İnsanların yapay sinir ağları ile bilgisayar, robot ya da diğer elektronik ürünleri kontrol edebileceği düzeye getirilmesi için çalışan şirket, burada beyin / makine bağlantı için “Link” olarak geçen bir ürün kullanmayı planlıyor. Link, özel geliştirilen çok hassas bir robot ile insan kafatasına entegre ediliyor. Buradan beyin sinyallerini toplayan ve bunu dışarıya, diğer elektronik cihazlara aktarabilen Link, Elon Musk tarafından bir FitBit ürününe benzetiliyor. Peki bu sistem gerçekten çalışıyor mu? Bunun cevabı evet. Kısa süre önce ilk kez bir insana Neuralink beyin implantı takıldı. Musk’ın açıklaması ile öğrendiğimiz kadarıyla Neuralink beyin implantı takılan ilk kişi tamamen iyi durumda (Herhangi bir yan etkinin görülmediği belirtiliyor) ve sadece düşünerek bilgisayara bağlı fare imlecini hareket ettirebiliyor. Hatta bunun için bugün aşağıdaki video paylaşıldı. Bu videoda beynine çip takılan ilk hastanın sadece düşünerek bilgisayar üstünde fare imlecini kontrol ederek satranç oynaması gözler önüne seriliyor. Bu videoya bir yorum bırakan Elon Musk, “Uzun vadede, beyin motor korteksinden gelen sinyalleri omurganın hasarlı kısmından geçirerek insanların tekrar yürümelerini ve kollarını normal şekilde kullanmalarını sağlamak mümkün olacak” dedi.

Bu arada Musk tarafından geçtiğimiz ay ilk Neuralink ürünününTelepathy” adına sahip olacağı da duyurulmuştu. Bu konuda Musk tarafından şunlar paylaşılmıştı: “Bu ürün telefonunuzu veya bilgisayarınızı ve onlar aracılığıyla neredeyse tüm cihazları sadece düşünerek kontrol etmenizi sağlayacak. Bu ürün için ilk kullanıcılar uzuvlarını kullanamayanlar / uzuvları olmayanlar olacak. Stephen Hawking’in bir hızlı daktilocu ya da müzayedeciden daha hızlı iletişim kurabildiğini düşünün. Buradaki amacımız tam olarak bu.”

Elon Musk ve Neuralink çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı

İLGİLİ HABERLER