reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Neuralink

Elon Musk, Neuralink ile insanlara “beyin çipi” yerleştirmeye hazırlanıyor

Tesla ve SpaceX’in başındaki isim Elon Musk, sahibi olduğu Neuralink şirketi ile yeni yılda büyük adımlar atmanın planlarını yapıyor.

Elon Musk tarafından kurulan şirket Neuralink, bilmeyenler için uzun zamandır insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir altyapı kurmak için çalışmalar yapıyor. İnsanların yapay sinir ağları ile bilgisayar, robot ya da diğer elektronik ürünleri kontrol edebileceği düzeye getirilmesi için çalışan şirket, burada beyin / makine bağlantı için “Link” olarak geçen bir ürün kullanmayı planlıyor.

Link, özel geliştirilen çok hassas bir robot ile insan kafatasına entegre ediliyor. Buradan beyin sinyallerini toplayan ve bunu dışarıya, diğer elektronik cihazlara aktarabilen Link, Elon Musk tarafından bir FitBit ürününe benzetiliyor. 

Elon Musk işte bu ürün için 2022 yılında insanlı denemelere başlamaya hazırlanıyor. Firmanın bu ürün ile esas amaçlarından birisi sağlık ile alakalı. Link üzerinden Neuralink‘in ileride felç, körlük, hafıza kaybı, bağımlılık, işitme kaybı gibi şeylerin yanı sıra anksiyete ve depresyon gibi sorunların çözümünde de kullanılabileceği aktarılıyor.

2022’de ilk insanlı denemelerde ciddi omurilik yaralanmalarına sahip kişilerin kullanılacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu sistem gelecek için inanılmaz büyük bir potansiyel oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, Neuralink ile insanlı denemeler ile yeni bir seviyeye geçecek

Süreci insanlara “güvenli şekilde” getirmek adına FDA ile çalıştıklarını aktaran Musk, Neuralink‘in ilk ürünü ile engelli kişilerin, akıllı telefonları sadece zihinlerini kullanarak parmaklarının kullanabilen sağlıklı kişilerden çok daha hızlı kontrol edebileceğini de iddia ediyor.

Firma bu altyağı özelinde geçtiğimiz aylarda ilginç bir adım atmış ve zihniyle Pong oynayan bir maymunu karşımıza çıkarmıştı. Burada gösterilen maymun, başta efsane Pong oyununu joystick ile oynuyor. Süreç daha sonra ise joystick kaldırılarak devam ediyor. Bu sefer maymun sadece düşünerek oyunun etkili şekilde devam ettirebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Gelecekten gelmiş gibi duran elektrikli otomobil modeli