reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 için düşük SSD performans şikayetleri artıyor

Yeni nesil Windows olarak lanse edilen Windows 11 için bir teknik problem daha gündeme gelmiş durumda. İşte detaylar;

Hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara buradan ulaşabileceğiniz Windows 11 işletim sistemi artık uzun süredir kullanımda. Genel olarak beğenilen sürüm, yine de bazı sorunlar yaşatıyor.

Hatırlarsınız sürümde AMD işlemciler ile alakalı birden fazla sorun vardı. Bu sorunlar geçtiğimiz ay çözüldü. Ancak çözülmeyenler de var. Örneğin Windows 11’in bazı NVMe SSD’lerde performansı düşürdüğü aktarılıyor.

Windows 10’da tam gücüyle çalışan bazı NVMe SSD’ler, Windows 11’de hatırı sayılır oranda daha düşük performans veriyor. Bunun arkasındaki neden henüz tam olarak bilinmiyor ancak Microsoft’un sorunun farkında olduğu söyleniyor.

Windows 11’in önizleme sürümde de olduğu aktarılan bu problem, halen çözülmemiş olmasıyla bazı kullanıcıları üzüyor. Bu durum genel kullanımı aşırı oranda etkilemiyor ancak Windows 11’e geçmeyenlerin biraz daha beklemesi mantıklı duruyor. Kâğıt üzerinde Windows 11 ile Windows 10 arasında hayatınızı tamamen değiştirecek farklar bulunmuyor.

Windows 11 özelinde kısa önce önemli bir değişiklik yapıldı

Windows 10’da varsayılan tarayıcıyı istenildiği zaman tek tuşla değiştirmek çok kolay. Windows 11’de ise süreç çok daha zaman alır halde sunuluyor. Yeni sürümde Microsoft Edge harici tarayıcıya geçildiği zaman ekranda bir uyarı çıkıyor ve burada varsayılan tarayıcıyı örneğin Chrome olarak seçilebiliyor.

Ancak bu adım yanlışlıkla atlanırsa, ayarlara gidip tek tuşla varsayılan tarayıcıyı Chrome olarak seçemiyorsunuz. Windows 11’de ayarlar içerisinden HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP, HTTP ve HTTPS dosya / bağlantı tipleri için tek tek Chrome’un ya da Firefox’un seçilmesi gerekiyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft’un süreci bu kadar zor hale getirmesi gerçekten çok kötü görünüyordu ve tepki de çekiyordu. Ancak firma süreçte güncellemeye gitti ve bu durum bugün itibarıyla değişti.

Geliştiricilere gelen son sürüm ile tüm formatlar / yapılar için “tek tuşla” tarayıcı değişim imkânı sunulmaya başlandı. Bu sayede tek tuşla Chrome, Firefox ya da başkasını değiştirmek mümkün oluyor. İmkânın herkese gelmesi ise önümüzdeki dönemde olacaktır.

Windows 11’in resmi tanıtım videosu: