reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 için düşük SSD performans sorunu çözülüyor

Uzun bir süredir kullanımda olan yeni işletim sistemi Windows 11 için geçtiğimi günlerde bir teknik problem daha gündeme gelmişti.

Hakkında bilinmesi gereken tüm kilit / ana detaylarına buradan ulaşabileceğiniz Windows 11 işletim sistemi genel olarak beğeniliyor ancak biliyorsunuz bazı sorunlar yaşatıyor. Örneğin sürümde AMD işlemciler ile alakalı birden fazla sorun vardı. Bu sorunlar geçtiğimiz ay çözüldü. Ancak çözülmeyen bir sorun da var. O da Windows 11’in bazı NVMe SSD’lerde performansı düşürmesi

Windows 10’da tam gücüyle çalışan bazı NVMe SSD’ler, Windows 11’de hatırı sayılır oranda daha düşük performans veriyor. Bunun arkasındaki neden tam olarak bilinmiyor ancak Microsoft’un sorunu opsiyonel olarak çıkacak “KB5007262” sürümlü güncelleme ile çözeceği aktarılıyor.

Windows 11’in önizleme sürümde de olduğu aktarılan bu problem, halen duruyor olmasıyla olmasıyla bazı kullanıcıları üzüyor ancak çözüm çok yakında görünüyor. Birçok kişinin merakla beklediği KB5007262, henüz test aşamasında ancak tam sürüm geç kalmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 11 özelinde kısa önce önemli bir değişiklik yapıldı

Windows 10’da varsayılan tarayıcıyı istenildiği zaman tek tuşla değiştirmek çok kolay. Windows 11’de ise süreç çok daha zaman alır halde sunuluyor. Yeni sürümde Microsoft Edge harici tarayıcıya geçildiği zaman ekranda bir uyarı çıkıyor ve burada varsayılan tarayıcıyı örneğin Chrome olarak seçilebiliyor.

Ancak bu adım yanlışlıkla atlanırsa, ayarlara gidip tek tuşla varsayılan tarayıcıyı Chrome olarak seçemiyorsunuz. Windows 11’de ayarlar içerisinden HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP, HTTP ve HTTPS dosya / bağlantı tipleri için tek tek Chrome’un ya da Firefox’un seçilmesi gerekiyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft’un süreci bu kadar zor hale getirmesi gerçekten çok kötü görünüyordu ve tepki de çekiyordu. Ancak firma süreçte güncellemeye gitti ve bu durum bugün itibarıyla değişti.

Geliştiricilere gelen son sürüm ile tüm formatlar / yapılar için “tek tuşla” tarayıcı değişim imkânı sunulmaya başlandı. Bu sayede tek tuşla Chrome, Firefox ya da başkasını değiştirmek mümkün oluyor. İmkânın herkese gelmesi ise önümüzdeki dönemde olacaktır.

Windows 11’in resmi tanıtım videosu: