reklamı kapat

POPÜLER

Google Alphabet Apple

Dünyanın en zengin şirketi değişti; işte yeni lider

Teknoloji firmaları borsa değerleri yanında ellerindeki harcamaya hazır nakit para miktarıyla da birbirleriyle yarışıyor. Bu konuda yeni lider Apple’ı geçen Google ana şirketi Alphabet olmuş durumda.

Geçtiğimiz yıllarda Google ana şirketi haline gelen Alphabet, elindeki 117 milyar dolar harcamaya hazır para ile teknoloji devi Apple’ı geçerek bu konuda dünyanın en büyük nakit zengini haline geldi. Söylendiği kadarıyla Apple’ın elinde şu an 102 milyar dolarlık net rezerv bulunuyor. Aradaki farkı ciddi şekilde açan Alphabet, özellikle internetin merkezini oluşturan Google üstünden inanılmaz oranda para kazanıyor. 2017’den bu yana elindeki parayı tam 20 milyar dolar düzeyinde artıran firma, inanılmaz oranda giderleri yanında kazandığı milyar dolarlar ile kenara ciddi şekilde para koymayı da başarıyor. Bu parayla teknoloji devi Apple‘ın da sık sık yaptığı gibi ihtiyacı olan onlarca firmayı kısa süre içerisinde bünyesine dahil eden Alphabet, internet tarafında birçok konuda tekel konumunda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alphabet, Google üzerinden gelirlerini artırmaya devam edecek

Ancak bu kadar yüksek paranın her zaman çok olumlu sonuçları olmuyor deniyor. Söylendiği kadarıyla bu kadar yüksek miktar şirket hissedarlarının belirli konulardaki baskısını ve isteklerini artırıyor. Ayrıca paranın Google’ın alandaki üstünlüğü konusunda bazı tekel vb. soru işaretlerini artırabileceği de söyleniyor. Apple’ın net rezerv konusunda 2017’de bir ara tam 163 milyar doları gördüğü de açıklanıyor. Bu rakamlar gerçekten inanılmaz görünüyor. Teknoloji şirketleri artık birçok ülkenin elinde olandan çok daha fazla parayla oynuyor.

İlginizi Çekebilir

Gelecek akıllı telefonlar böyle görünecek