reklamı kapat

POPÜLER

Google’ın kurucuları artık çok daha zengin

Google‘ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, bu haftayı değerlerine milyar dolarlar katarak kapattılar. Çok yakında sadece 8 insanın içinde olduğu bir listeye girebilirler.

Teknoloji dünyasının devlerinden Google’ın mucitleri ve kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, şimdi her zamankinden daha zenginler. Geçtiğimiz iki haftada, Google’ın 2015’te kurulan ana şirketi Alphabet‘in A sınıfı hisselerinin değeri %8 arttı. Bu artış şirket için 49 milyar dolarlık yeni bir servet haline gelirken, perşembe günü Alphabet’in hisseleri tanesi 957 dolardan kapış kapış satıldı.

Page ve Brin için ise, bu rakamlar kendi net değerlerinde muazzam bir artışla sonuçlandı. 24 Nisan’dan beri kişiel servetleri 2,7 ve 2,6 milyar dolar arttı. Page şu anda Forbes’un gerçek zamanlı milyarderler listesinde 44,8, Brin ise 43,7 milyar dolara değer sahip.

Alphabet, 27 Nisan’da en son kazanç raporunu açıkladığında, olumlu rakamlar hisselerine satış patlaması olarak yansımıştı. Alphabet geçen sene aynı döneme göre %22 gelir artışı kaydetmişti.

Brin ve Page, Google fikrini Stanford’da doktora öğrencileriyken geliştirmişlerdi. Page şu anda dedikodulara göre uçan araba üretmeyi planlayan iki şirketin yatırımcısı, Brin ise halen Amerika’nın en zengin “göçmeni”. Alphabet bu şekilde kazanmaya devam ettiği sürece, Page ve Brin 50 milyar dolar ve üzeri net değeri olan zenginler kulübüne girmeye çok yakındalar. Şu anda dünyada 50 milyar dolardan fazla değeri olan sadece 8 insan var.