reklamı kapat

POPÜLER

Dünyada ilk; Wi-Fi sinyalleri ile hırsızları yakalayın [Video]

Evinizi korumak için ihtiyacınız olan şey artık kameralar değil. Gün boyu antrede duran Wi-Fi modeminiz, duvarların arkasını da görebilen bir hırsız alarmına dönüşüyor.

Ev güvenliği denilince akla gelen kameralar, hareket sistemleri ve kurulumu zahmet veren birçok şey belki de rafa kalkmak üzere. Cognitive Systems isimli bir güvenlik şirketinin yeni ürünü Aura, ev güvenliğinde yeni bir çığır açıyor. Aura, geleneksel güvenlik sistemlerine eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşıyor ve evinizin güvenliğini her gün kullandığınız kablosuz modeminizin yaydığı sinyalleri kullanarak sağlıyor. Günümüzde evlerimizdeki birçok cihaz kablosuz modeme bağlı olarak çalışıyor ve her yanımız cihazlarımız ve Wi-Fi modemlerimizin birbirleriyle iletişimde kalmak için yaydıkları radyo dalgalarıyla dolu. Aura ise, her yanımızın radyo dalgalarıyla çevrili olmasının nasıl bir avantaja çevrilebileceğini bulmak için yola çıkmış bir grup mühendisin göz bebeği.


Solda görülen “hub” (merkez) ve sağdaki “sensör”, Aura’yı oluşturan iki donanım ve kurulumunu kendiniz yapabiliyorsunuz. Bu iki donanımı fişe taktığınızda, saniyeler içerisinde yeni güvenlik sisteminiz kullanıma hazır. Yapmanız gereken tek şey, “hub” ve “sensör” donanımlarını evinizin birbirinden uzakta olan iki elektrik prizine bağlamak.

Aura bu iki donanımı kullanarak ilk önce, Wi-Fi modeminizden ve onunla iletişim halinde olan akıllı telefon gibi cihazlardan çıkan radyo dalgalarını algılıyor ve bunu görselleştiriyor. Aura’ya göre, evlerimiz aşağıdaki karede yeşil noktaların temsil ettiği radyo dalgalarıyla dolu.


Evinizin içinde yürüdüğünüz zaman ise, hareketiniz ile bu serbest dolaşan radyo dalgalarında bir bozulmaya neden oluyorsunuz. Aura bozulan dalgaları görselleştirerek bu hareketi algılayabiliyor. Aura sahip olduğu bu yaratıcı fikri siz evde yokken evinizde oluşan hareketleri, yani hırsızları görmek için kullanıyor. Aura, 680 MHz to 4 GHz arasındaki kablosuz sinyalleri algılayıp, yukarıda gördüğünüz gibi hayali noktalara dönüştürebiliyor. Sahip olduğumuz her cihaz bu sinyal frekansı arasında çalıştığı için, Aura’nın her evde kusursuz çalışabileceğini söylenebilir.

Aura’nın geliştiricileri, kameraların ev güvenliğini sağlarken bir yandan da o evde yaşayan insanların gizliliklerini tehlikeye atabileceğinden ve ev sakinlerinin kameralardan tedirgin olabileceklerinden yola çıktıklarını söylüyorlar. Üstelik bu kameraların kurulumu ve bakımı için de evinize yabancı insanların gelmesi derdinden kullanıcılarını kurtarmak istemişler.


iOS ve Android için kendisine özel bir uygulamaya sahip olan Aura, gerçek işlevselliğini burada gösteriyor. Bir süre sonra radyo dalgalarının bozulma desenlerini öğrenerek, kimin nasıl hareketler yaptığını ezberleyebiliyor. Böylece uygulamayı açtığınızda Aura, evde o an kimin olduğunu sizin için tahmin edebiliyor; ve algıladıkları hareketler konusunda size mobil uyarılar gönderebiliyor. Dahası, IFTTT işlevselliğine sahip olan Aura’ya, eğer evde bir hareket algılarsa, web-cam’inizi açmasını ve görüntüyü size göndermesini de söyleyebiliyorsunuz.

Hub ve sensör birlikte 762 metrelik bir alandaki radyo dalgalarını algılayabiliyorlar, ki bu rakam bir futbol sahasının bile güvenliğini sağlamaya yetiyor. Aura’nın gerçek gücü belki de burada. İki katlı bir evin güvenliğini sağlamak için onlarca kamera ve hareket sensörü ancak yeterli olabilecekken, artık sadece Aura bu işi hakkıyla yapabilecek.

YORUMLAR