reklamı kapat

POPÜLER

Ionity
Ionity
Ionity
Ionity
Ionity
Ionity

Dev elektrikli otomobil şarj ağı Ionity, yeni “fütüristik” tasarım anlayışıyla karşımızda [Video]

BMW, Daimler, Ford ve Volkswagen tarafından kurulan ortak girişim Ionity, Avrupa’ya kurulacak şarj istasyonlarının nasıl olacağını gösterdi. İstasyonlar elektrikli geleceğe oldukça uygun görünüyor.

Avrupa otoyollarında bağımsız hızlı şarj noktalarını oluşturmak üzerine kurulan Ionity girişimi, şimdiye kadar 20 tane için şarj istasyonu tamamlamış durumda. 2020 yılı itibarıyla 400 istasyonu tamamen kullanıma hazır hale getirmeyi hedefleyen girişim, bugün istasyonların yeni tasarımını gözler önüne serdi. Yeni tasarım dili daha önce de söylediğimiz gibi geleceğe oldukça uygun görünüyor. Her açıdan modern çizgilerin ve aydınlatma tercihlerinin kullanıldığı yeni tasarım için özellikle gece görünüme odaklanılmış. Otomobillerin şarjı için ferah bir ortam kurmak istediğini belirten girişim, bunu yeni tasarımla sonuna kadar sağlamış gibi duruyor. Tekli şarj üniteleri de gayet sade ve modern görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Proje içerisinde Türkiye yok

Türkiye yanında Balkan ülkelerinin de yer almadığı plan, Avrupa için çok büyük önem arz ediyor. Elektrikli otomobilleri yaygınlaşması için en çok şarj istasyonlarına ihtiyaç duyuluyor. Bunu Tesla’dan farklı olarak ortak şekilde geliştiren Ionity, alanda geleceği kuruyor. Her istasyon arasında 120 kilometrelik bir mesafe olması üzerine geliştirilen sistem, şu an daha çok merkez Avrupa hattına odaklanıyor. Alternatif akım ve doğru akım yapılarını CCS (Combined Charging System) isimli bir sistemde bir araya getiren şarj istasyonlarının, 350 kW‘a kadar destek sunacağını belirtmekte fayda var.

Video