reklamı kapat

POPÜLER

Goodyear Oxygene

Goodyear’dan “fotosentez” yapabilen otomobil lastiği [Video]

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Goodyear, yeni konseptler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu konuda en yenilikçi isimlerden sayılan firma, Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında bu sefer “fotosentez” yapabilen otomobil lastiği Oxygene ile karşımıza çıkıyor.

Daha önce de çok ilginç lastikler hazırlayan Goodyear, dediğimiz gibi bu sefer fotosentez odaklı konsept lastiğini tanıttı. Cenevre’nin en ilginç konseptleri arasında yer alan bu lastik, çevreci bir yaklaşım üzerine kuruluyor. Yapılan açıklamaya göre Oxygene, havadaki karbondioksidi ve yoldaki nemi içerisine çekiyor. İçerisinde canlı bir yosun katmanı yer alan lastik, topladıklarını kullanarak bu yosunları besliyor ve havaya temiz oksijen salıyor. Böylece bitkiler gibi havayı temizleyen lastik, kağıt üzerinde gerçekten harika görünüyor. Fransa’nın başkenti Paris’te tam 2.5 milyon aracın yollarda olduğunu belirten Goodyear, Oxygene ile orada yılda 4 bin tondan fazla karbondioksidin emilerek 3 bin tondan fazla oksijenin üretilebileceğini belirtiyor. Bu pratiğe dökülmesi halinde inanılmaz büyük bir değişim anlamına geliyor.

Goodyear Oxygene

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Goodyear Oxygene

Hepsine ek olarak fotosentez sırasında oluşan enerjiyi de depolayabildiği belirtilen lastik, bunu içerisindeki elektronikleri beslemek için kullanabiliyor. Li-Fi teknolojisi ile yol ile IoT sistemleriyle bağlantı kurabildiği dahi belirtilen lastik, üretim tarafında ise üç boyutlu yazıcılardan yararlanıyor. Gerçek kullanım içinse sanıyoruz bir 20 yıl daha beklemek gerekiyor. Lastiğin tanıtım videosun haberin başında izleyebilirsiniz.