reklamı kapat

POPÜLER

Zorunlu trafik sigortası

Tüm sürücülerin dikkatine; trafik sigortası önemli bir değişikliğe uğruyor

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yani bilinen adıyla Trafik Sigortası, Eylül ayından itibaren köklü bir değişikliğe uğrayacak.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nı çoğumuz Trafik Sigortası veya Zorunlu Trafik Sigortası olarak biliyoruz. Bu sigorta her araç sahibinin yaptırmasının zorunlu olduğu ve olası bir kaza sonrasında karşı tarafın gerek maddi gerek bedensel hasarlarını karşılayan bir güvencedir. Trafik sigortasına sahip olmayan araçların trafiğe çıkışı yasal değildir. Sadece ülkemiz sınırları içerisinde geçerli olan bu sigorta kendi tarafınıza ait zararları karşılamaz. Tüm sürücüler için hayati olan trafik sigortasında köklü sayılabilecek bir değişikliğe gidiliyor. Bu tarihe kadar ikinci el araç satın alan kişiler satıcının sigortasını 15 gün süre ile kullanabiliyordu. Ancak artık bu durum geçersiz oluyor ve alıcının anında sigorta yaptırması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Trafik sigortası yönetmeliği değişiyor

Konu ile ilgili sigortacı Barış Gümüş şöyle konuştu: “15 Günlük sigorta trafik sigortası içindeki teminattı. Yani noter satışından sonra satıcının trafik sigortasını yeni alıcı 15 gün süre ile kullanabiliyordu. Şu anda da kullanabiliyor ama Eylül ayı itibari ile bu 15 günlük kısmı artık kullanamayacak. Yeni alıcı anında aldığı gün sigortasını kesmek zorunda kalacak. Yasa ile bu duyurulmuş durumda. Eylül itibari ile bu uygulama başlamış olacak. Burada şöyle düşünülmüştü. Yeni alıcının mağdur olmaması için yıllardır böyle bir uygulama yapılıyordu.

İnsanlar başka illerde veya noterden çıktıklarında hemen sigortalarını yaptırmıyorlardı. Aldıkları kişinin sigortalarını kullanabiliyorlardı. Bu alıcılar için bir avantaj ama satıcılar için bir dezavantaj oluşturmaya başlamıştı. Dezavantajı şu satıcılar için; kendilerinin sigortaları kullanıldığı için herhangi bir kaza anında ödeme satıcı tarafındaki sigortadan yapıldığı için o kişi daha sonra araç aldığında farklı pirim artışı ile karşı karşıya kaldığı için bu sıkıntı oluşturmaya başladı. Dolayısı ile de devlet ve hazine bunu düzenleyerek yeni bir düzenleme ile alıcıların artık sigortalarını hemen kesmesini istiyor. Yani satıcının 15 günlük sigortasını Eylül ayından itibaren kimse kullanamayacak.” dedi.

İlginizi çekebilir

En tepede 523 beygir güç; 2020 BMW X6 iddiasını ortaya koymak için hazır