reklamı kapat

POPÜLER

Şaşırtan teknoloji; Bosch otomobiller için 3D kadran geliştiriyor

Alman teknoloji devi Bosch, otomotiv sektörü için kilit çalışmalar yapmaya devam ediyor. Buna göre yakın bir gelecekte bizleri şaşırtacak bir teknoloji bekliyor.

Bosch yakın gelecekte bütün araçlarda kullanılması muhtemel olan yeni teknolojisine ait bilgileri yayınladı. Kadran teknolojisini bir üst seviyeye taşıyan firma otomobil üreticileri için yeni nesil 3D parçalar üretmeye hazırlanıyor. Bu kadranlar gerçekçi uyarılar oluşturarak hem güvenliğe hem de tasarıma büyük katkı sağlayacak. Verilen bilgilerin sadece anlık uyarılar ile sınırlı kalmayacağı, multimedya ve navigasyon sistemleri ile de entegre olacağı söyleniyor. Bosch’un bir diğer iddiası ise kamera tabanlı donanımların bu 3D teknolojisi sayesinde çok daha verimli olacağı. Örneğin park kamerası gibi uygulamalar sürücüye vereceği derinlik hissi ile daha kullanışlı olacak. 3D gözlük olmaksızın derinlik hissi verecek bu teknoloji üzerine Bosch dışında başka firmalar da çalışıyor. Gelecekte bu teknolojilerinin ne zaman yaygınlaşacağını hep beraber göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bosch batarya teknolojileri üzerinde de çalışıyor

Hemen her bulut sisteminin ana fikri olan araç ve çevresinden gerçek zamanlı veri akışı, burada da önemli rolü üstleniyor. Bulut servisleri, her bir yeniden şarj işlemini optimize etmek ve sürücülere gösterge paneli aracılığıyla batarya gücünü nasıl koruyacaklarına dair özel sürüş ipuçları sunmak için bu verileri kullanıyor. Bugünün itibarıyla lityum iyon bataryalar için açıklanan ortalama kullanım süresi 8-10 yıl veya 500 ve 1.000 şarj döngüsü arasında değişirken Bosch’un bulut tabanlı servislerinin bu döngüyü iyileştirme konusunda önemli iddiası olduğunu görebiliyoruz.

Sistem; hızlı batarya şarjı, aşırı sportif sürüş ve aşırı yüksek veya düşük ortam sıcaklıkları gibi stres tetikleyicilerini algılamak ve bunlara karşı koymaktan sorumlu olacak. Örneğin; tamamen şarj edilmiş bataryalar, özellikle yüksek veya düşük ortam sıcaklıklarında daha çabuk yaşlanır. Bu nedenle Bosch’un bulut servisleri, ortam koşulları çok sıcak ya da çok soğuk olduğunda bataryaların yüzde 100 şarj edilmemesini sağlayacak. Şarjın birkaç puan azaltılmasıyla batarya aşınma ve yıpranmaya karşı korunacak. Buluttaki veriler de bataryanın bakımını ve tamirini iyileştirmeye yardımcı olacak.

İlginizi çekebilir

En tepede 523 beygir güç; 2020 BMW X6 iddiasını ortaya koymak için hazır