reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil üretimine yönelik önemli açıklama

Yerli otomobil hakkında yeni açıklama gelmeyi sürdürüyor. Bu sefer TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca önemli bilgiler verdi.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, Türkiye’nin Otomobili fikrini en başından beri desteklediklerini belirtti. Buna ek olarak TAYSAD’ın TOGG ile görüşen, aralarında elektrikli araçlara da parça üreten 60 civarında firmanın olduğu bilgisini paylaşan Kanca, “TOGG ile iş birliğimiz çok iyi gidiyor. Bizim TOGG’la şu an görüşen 60 civarında üyemiz var. Bunlar arasında 25 firmayla iş birliğine başladılar. Ama hedef 60 firmanın tamamıyla çalışabilmek. Gürcan Bey de bizim içimizden çıkan birisi. Bu iş birliğini kolaylaştırıyor. Birbirimizi kolay anlıyoruz. Kolaylıkla iletişimde bulunuyoruz ve bizim içimizde birçok firma TOGG’un projesini normal bir ticari iş olarak görmüyor, sahipleniyor. Bu memleketin bir işi diye teklif veriyor.” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil modelinin arkasında yabancı firmalar hangileri?

Kısa süre önce Hürriyet’e bir röportaj veren Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, merak edilen bu sorunu cevabını vermişti. Araç üstünde çok ciddi çalışmalar yapıldığını aktaran CEO, “Marka yaratmadan tasarıma kadar dünyanın en iyileri ile çalıştık. Doğuştan elektrikli yapabilen çok fazla şirket yok. O teknolojiyi edinmiş partnerlerle bu süreçte beraber çalışarak geliştirme yapıyoruz. Aracın elektrikli motoru için Bosch ile görüşüyoruz. Aracın bataryası için Çin ağırlıklı 6 firma ile gizlilik sözleşmesi imzaladık. Bunlardan biri ile anlaşacağız. Araç entegrasyonu konusunda teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG’ı seçtik.

Myra, İngiltere’nin kabul gördüğü, özellikle mekanik akşamlarda şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. Tasarım için İtalyanlarla (Pininfarina) anlaştık. Dünya çapında bu işi en iyi kim yapar diye bakıyoruz. Nisan mayıs gibi tedarikçi seçimlerimizi tamamlamış olacağız. Teknolojiyi ülkemize getirip bunu Türkiye’den kiminle yapabiliriz ona bakıyoruz.

İlgili Video