reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil için yeni fiyat açıklaması ve hafif ticari araç sürprizi!

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobil hakkında fiyata yönelik yeni bir açıklama yaptı. Ayrıca bir sürpriz ortaya çıktı.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, Hürriyet’e yaptığı açıklamada yerli otomobil hakkında iki önemli noktaya değindi. Burada ilk olarak çok merak edilen fiyattan bahsedildi. Karakaş elbette henüz net bir rakam vermiyor ve şunu söylüyor: “Fiyatları paylaşmak çok doğru olmaz çünkü rakiplerimize bu konuda bir bilgi vermek istemeyiz. Ancak piyasadaki C-SUV segmentinde yer alan ve içten yanmalı motorlarla çalışan klasik otomobillerle rekabet edebilir düzeyde olacak.” Bu açıklamadan aracın şu an satışa çıksa 250-300 bin TL arasında olacağı yönünde bir tahmin çıkıyor. Bu da elbette çok yüksekte yer alıyor. Ancak araç şu haliyle oldukça lüks donanımlara sahip. Yani daha düşük fiyat bu araç özelinde çok da mümkün durmuyor. Bu arada Gürcan Karakaş yerli otomobil ile bağlantılı ilginç bir açıklama daha yapıyor. Toplamda 5 farklı otomobil modeli olacağını söyleyen CEO, “Bunlar C-SUV, C-Sedan, C-Hatcbak, B-Suv ve C-MPV. Ancak hafif ticari araç üretimi konusunu da düşünüyoruz. C-MPV modelini, doğuştan elektrikli hafif ticari araç üretimine çevirebiliriz” diyor. Elektrikli hafif ticari araç gerçekten önemli duruyor ve bunu ilerleyen dönemde netleşeceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil için eğitim adımları da atılıyor

Hatırlarsınız Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yerli otomobilin üretiminde görev alacak nitelikli iş gücünü yetiştirmek üzere, Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde elektrikli araçlar dalı açılacağını duyurmuştu. Söylendiği kadarıyla önümüzdeki dönemde müfredatı oluşturulacak alan programı doğrultusunda öğretmen eğitimleri gerçekleştirilecek ve bu alana önümüzdeki yıl Liselere Geçiş Sistemi kapsamında öğrenci alınacak. Direkt olarak Bursa’da yer alan askeriye arazisinde kurulacak fabrikada üretilecek yerli otomobil modelleri, bu bölüm sayesinde iş gücü açısından desteklenecek gibi görünüyor.

İlgili Video