reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store iOS epic games

Apple App Store ile 2020’de elde edilen toplam gelir açıklandı

Teknoloji devi Apple’ın uygulama marketi Apple App Store, 2020’de genel olarak güzel bir yıl geçirdi. Market gelir konusunda 2019’u geride bırakmayı başardı.

Apple App Store için kısa süre önce resmi bir açıklama yapılmış ve Noel Arifesi ile Yılbaşı Gecesi arasında tam 1.8 milyar dolarlık kullanıcı harcamasına ulaştı bilgisi verilmişti. Aktarıldığı kadarıyla sadece 1 Ocak 2021 tarihinde market içerisinde 514 milyon dolarlık harcama yapıldı ve rekor kırıldı. Şimdi ise CNBC tarafından verilen 2020 toplam gelir bilgisi gündemde. Yapılan analizlere göre popüler uygulama marketi 2020 toplamında yaklaşık olarak 64 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Marketin 2019’u 50 milyar dolar gelir ile kapattığı aktarılıyor ve görülen artış gerçekten dikkat çekici bulunuyor. Bu artışın arkasında elbette Covid-19 etkisi yer alıyor. Evinde kapalı kalan insanlar 2020 yılında özellikle oyun tarafında hiç olmadığı kadar çok harcama yapmış durumda. Bu durum yani gelir artışı elbette hem Apple hem de uyulama / oyun geliştiricileri fazlasıyla memnun ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple geçtiğimiz ay App Store odaklı önemli bir adım attı

Apple uygulama geliştiricilerin uygulama satışları üzerinden elde ettikleri gelirin (Şirket ufak ya da büyük olsun) yüzde 30’unu komisyon olarak kendisine alıyordu. Ancak bu durum artık geliri 1 milyon dolardan düşük olan uygulama geliştiricileri için değişti. Artık bu geliştiricilerin gelirinden yüzde 30 değil yüzde 15 kesinti yapılıyor. Bu da ufak sayılacak geliştiricilerin büyümesine biraz daha yardımcı oluyor. 1 Ocak 2021 itibarıyla kesin olarak başlayacak yeni dönem, “App Store Small Business Program” kapsamında yapılıyor ve Covid-19 döneminde oldukça mantıklı görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde gördüğümüz en özel otomobil