reklamı kapat

POPÜLER

Nio ET7

Nio ET7; “Çinli Tesla katili” ilk elektrikli sedan modeliyle karşımızda

Düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen Nio ET7, teknik özellikleri ve tasarımıyla yepyeni bir meydan okuma niteliği taşıyor.

Advertisement

Elektrikli otomobil pazarında son yılları domine eden Uzak Doğulu üreticilerin başında şüphesiz Nio geliyor. Formula E’de çok ciddi bir çalışma süreci yürüten marka, elde ettiği tecrübeleri sokaklara yansıtma konusunda da başarılı hamleler gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz süreçte EC6, ES6 ve ES8 modelleriyle SUV sınıfında asfalta çıkan Çinli üretici için bugün bir milat niteliği taşıyor. “Nio Day” etkinliği kapsamında ilk elektrikli sedan modelinin lansmanını gerçekleştiren marka, ortaya koyduğu iddialı rakamsal verileri ve teknolojisiyle küresel bazda ses getirmeye devam edecek. Nio ET7 özellikle sunulan iki farklı batarya paketiyle daha önce görmediğimiz bir deneyimin kapılarını aralayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nio ET7 teknik özellikleri

ET7’nin rakamsal verilerini değerlendirmeye ilk olarak onu bambaşka bir noktada değerlendirmemizi sağlayan batarya paketinden başlıyoruz. Araçta standart olarak 70 kWh kapasiteli lityum-iyon yapılı bir ünite geliyor. Bu batarya paketiyle birlikte aracın 500 kilometreyi alan menzil sunabildiğini görüyoruz. Aynı tip ünitenin 100 kWh’lık versiyonu ise limitleri 700 kilometreye çıkartıyor. ET7 ile birlikte tanıtımı gerçekleştirilen en az araç kadar önemli parçalardan birisi de 150 kWh kapasiteli katı yapılı batarya paketi. Standart olanlara göre yüzde oranında daha üst enerji yoğunluğu sağlayan bu üniteyle birlikte ET7’nin 1.000 kilometreyi bulan menzil kat edebileceği açıklandı. ET7’nin ardından EC6, ES6 ve ES8 modelleri için de bu bataryayı opsiyon listesinde göreceğiz ki bu modeller de yeni bataryayla 850 ile 900 kilometre menzil kat edebilecek.

Modelin tanıtımıyla birlikte resmiyet kazanan veriler arasında performans dinamikleri de var. Nio’nun kullandığı elektrik motorları kombinasyonda yaklaşık 650 beygir güç ve 850 Nm gibi oldukça yüksek değerler üretiyor. ET7 bu sayede 0’dan 100’e hızlanmasını 3,9 saniyede tamamlayabiliyor. Aracın bu denli başarılı menzil ve performans değerleri sunabilmesinde tasarımın da önemli etkisi var. ET7 bu noktada 0,23 gibi oldukça başarılı sürtünme katsayısına sahip.


ET7 yalnızca marka içerisinde değil dünyada da ilk olarak lanse edilen dikkat çekici niteğiyle de akılda kalıcı olacak. Akıllı dijital anahtar olarak nitelendirebileceğimiz bu niteliğiyle fark yaratan otomobil, kullanıcısının yaklaşma açısına göre gizli olan kapı kollarını ortaya çıkarıyor. Kullanıcının araca erişimi ve koltuğa oturmasıyla birlikte kollar otomatik olarak kapanıyor. Bu vesileyle kokpite geçmemizle birlikte bizleri oldukça minimal bir yaşam alanı karşılıyor. Gizli havalandırma çıkışları, konsolu domine eden dev multimedya ekran ve diğer tüm parçalarla üst düzey bir atmosferin vadedildiğini söylemek mümkün.

Aracın elektronik destek asistanlarıyla da kullanıcılara üst seviye deneyim yaşatacağını şimdiden rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Akıllı telefon üzerinden park kontrolü başta olmak üzere sürüşler kontrolü ele alabilen otonom dinamikler de Nio’nun iddialı olduğu bölümler arasında. Şirketin geliştirdiği sistemin saniyede 8GB bilgi işleme gibi çok ciddi bir kapasiteye sahip olduğunu özellikler belirtmek gerekiyor. Aracın kokpitinin merkezinde konumlandırılan dünyanın ilk araç içi yapay zeka asistanı NOMI de, markanın kullanıcıları için sunduğu ayrıcalıklar arasında yer alacak. Son olarak ET7’nin; 5.098 milimetre uzunluğa, 1.987 milimetre genişliğe, 1.505 milimetre yüksekliğe ve 3.060 milimetre aks mesafesine sahip olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ET7’nin yapılan planlama gereği 2022 yılıyla birlikte pazara sunulacağını görüyoruz. Satışlar öncesinde fiyatlandırmalar da kendisini göstermiş durumda. Halihazırda 5.000 dolarlık ön ödeme ile sipariş sürecinin başlatıldığı modelin 70 kWh kapasiteli batarya paketiyle yaklaşık 70.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla alıcı bulacak. Nio’nun uzun süredir sunduğu batarya kiralama hizmetine üye olmayı tercih edenler ise araçlarını bataryasız 59.000 dolara satın alabilecek.

İlgili Video

TOGG tanıtımı