reklamı kapat

POPÜLER

Nio ET7

Avrupa çıkarmasında ikinci adres Almanya ; Çinli Nio ET7 devleri evinde avlamak istiyor

Bu yılın başlarında lansmanı yapılan Nio ET7, köklü Alman üreticilerin en güçlü olduğu sedan segmentinde çetin bir rekabete girecek.

Münih Otomobil Fuarı’ndaki sayılarıyla önümüzdeki günlerde Avrupa pazarında adlarından çok daha sık söz ettireceğinin mesajlarını veren Çin merkezli üreticilerden bazıları 2021 ile birlikte somut adımlarını atmaya başladı. Elektrobilite alanında son dönemlerin yükselen markalarından birisi olan Nio, SUV modele ES8 üzerinden ilk hamlesini Norveç’e gerçekleştirdi. Bölgenin elektrikli otomobil satış odağındaki zirvesi olan Kuzey Avrupa odağındaki bu hamlenin ardından Nio’nun ikinci ve çok daha zorlu geçecek hamlesiyle Almanya üzerinden gerçekleştirilecek. BMW, Mercedes ve Audi gibi otomobil endüstrisinin en güçlü olduğu markaların sedan segmentine karşımıza çıkarılacak olan Nio ET7, 2022 yılından itibaren satışa satışa sunulacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nio ET7 rakamsal verileriyle fazlasıyla iddialı

Önümüzdeki yılın son çeyreğiyle birlikte satışlarına başlanacağı duyurulan ET7, markan için de büyük önem arz ediyor. Nio’nun Avrupa pazarındaki dinamikleri bilen bölgeye özel bir yönetimle sıkı bir şekilde dahil olmak istediği rekabet için şimdiden heyecanlı bir bekleyiş söz konusu. Araçlarına fazlasıyla güvenen Nio, buradan göreceği taleple birlikte bölgede üretim faaliyeti gerçekleştirebilecek bir potansiyelin hesaplarını yapıyor. Aracın fiyatlarıyla ilgili detaylar ise şimdilik açıklanması beklenenler arasında.

2021’in başlarında tanıtılan ET7, tasarımı kadar vadettiği rakamsal verilerle rakipleri karşısında çok ciddi avantajlar barındırıypr. Araçta standart olarak 70 kWh kapasiteli lityum-iyon yapılı bir ünite geliyor. Bu batarya paketiyle birlikte aracın 500 kilometreyi alan menzil sunabildiğini biliyoruz. Aynı tip ünitenin 100 kWh’lık versiyonu ise limitleri 700 kilometreye çıkartıyor. Bu rakamlar Mercedes’in amiral gemisi EQS’e göz kırpar nitelikte.

ET7 ile birlikte tanıtımı gerçekleştirilen en az araç kadar önemli parçalardan birisi de 150 kWh kapasiteli katı yapılı batarya paketi. Standart olanlara göre yüzde oranında çok daha yüksek enerji yoğunluğu sağlayan bu üniteyle birlikte ET7’nin 1.000 kilometreyi bulan menzil kat edebileceği açıklanmıştı. Nio’nun araçta kullandığı elektrik motorları kombinasyonda yaklaşık 650 beygir güç ve 850 Nm gibi oldukça yüksek değerler üretiyor. ET7 bu sayede 0’dan 100’e hızlanmasını 3,9 saniyede tamamlayabiliyor. ET7, tasarımındaki mühendislik detaylarıyla da dikkat çeken bir otomobil olacak. 0,23’lük sürtünme katsayısı ile gelen otomobil bu değeriyle kısa süre önce tanıtımı gerçekleştirilen Mercedes EQE ile aynı seviyede olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ET7 yalnızca marka içerisinde değil dünyada da ilk olarak lanse edilen dikkat çekici niteğiyle de dikkat çekiyor. Akıllı dijital anahtar olarak nitelendirebileceğimiz bu niteliğiyle fark yaratan otomobil, kullanıcısının yaklaşma açısına göre gizli olan kapı kollarını ortaya çıkarıyor. Kullanıcının araca erişimi ve koltuğa oturmasıyla birlikte kollar otomatik olarak kapanıyor. Bu vesileyle kokpite geçmemizle birlikte bizleri oldukça minimal bir yaşam alanı karşılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracın elektronik destek asistanlarıyla da kullanıcılara üst seviye deneyim yaşatacağını şimdiden rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Akıllı telefon üzerinden park kontrolü başta olmak üzere sürüşler kontrolü ele alabilen otonom dinamikler de Nio’nun iddialı olduğu bölümler arasında. Şirketin geliştirdiği sistemin saniyede 8GB bilgi işleme gibi çok ciddi bir kapasiteye sahip olduğunu özellikler belirtmek gerekiyor. Aracın kokpitinin merkezinde konumlandırılan dünyanın ilk araç içi yapay zeka asistanı NOMI de, markanın kullanıcıları için sunduğu ayrıcalıklar arasında yer alacak.

İlgili Video

TOGG tanıtımı