reklamı kapat

POPÜLER

Oldukça iddialı lüks elektrikli Nio ET9 görücüye çıkarıldı

 - Güncelleme: 25 Aralık 2023 20:06

Çin’den çok iddialı araçlar gelmeye devam ediyor. Bugün oldukça iddialı lüks elektrikli Nio ET9 görücüye çıkarıldı.

Nio ET9, Çin’den gelen en yeni üst sınıf elektrikli otomobil modeli oldu. Firmanın alıştığımız modern çizgisini kullanan dört kapılı lüks araç, uzun bir seçenek olduğundan çok yüksek bir diz mesafesi getiriyor ve yerden yüksek olduğundan bozuk zeminlere oldukça hazır görünüyor. Toplam dört kişilik tasarlanan ve arkasında inanılmaz konforlu bir yaşam alanı yaratılan araç, özel olarak geliştirilen yeni 900 voltluk mimariyi temel alıyor ve uygun şartlar altında 5 dakikada tam 255 km yol gidecek kadar enerji depolayabiliyor. Taşıdığı iki yeni elektrikli motor ile beraber toplam 520 kW / 700 beygir güç getiren araç, 120kW‘lık değiştirilebilir yapıdaki (Firmanın benzinlik benzeri pil değişim istasyonları var. Pil bitince istasyona gidiliyor, tamamen dolu yeni pil takılarak 3 dakikada yola devam ediliyor) büyük lityum-iyon bataryası ile toplam ne kadar menzil sunuyor henüz resmi olarak açıklanmıyor. Büyük olmasına rağmen arka lastikleri de dönebildiği için manevra kabiliyeti yüksek olan ET9, “steer-by-wire” sistemiyle markası için bir ilke imza atıyor. Bünyesinde saniyede 6 trilyondan fazla komut çalıştırabilen, 32 çekirdeğe sahip dünyanın ilk 5 nm otomotiv sınıfı işlemcisi bulunan yani içerisindeki çok sayıda ekranda akıcı bir deneyim sunan araç, gelişmiş otonom sürüş sistemlerini de eksik etmiyor. Çin’de yaklaşık 112 bin dolardan satılacağı aktarılan lüks elektrikli, daha sonra Avrupa gibi diğer pazarlara da götürülecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nio bundan önce spesifik olarak ET7 modeliyle ses getirmişti. Çünkü elektrikli sedan Nio ET7 ve opsiyon olarak sunulan 150 kWh batarya paketi ile tek seferde tam 1.044 km yol yapılmıştı. Uzun süre önce tanıtılan tamamen elektrikli Nio ET7, ciddi bir ödeme gerektiriyor olsa da 150 kWh kapasitesinde bir batarya ile alınabiliyor. İşte bu “yarı katı hal” olarak geçen batarya ile önemli bir sürüş denemesini yapıldı, 14 saat süren bu deneme kapsamında tam 1.044 km yol yapıldı.

Çinli şirket Nio’nun CEO’sunun bizzat dahil olduğu denemede, kabin için sıcaklığın 20 derecede sabit tutulduğu ve yolculuk boyunca -2 derecelerin görüldüğü yani 1.044 km menzile gerçek ve değişken şartlar altında ulaşıldığı belirtiliyor.

Aracın kalbinde yer alan pazardaki ilk 150 kWh’lik yarı katı hal batarya paketi, aktarıldığı kadarıyla 360 Wh/kg ile en yüksek enerji yoğunluğuna sahip ve şu anda Çin elektrikli sedan pazarındaki seri üretimi yapılan en büyük kapasiteli batarya konumunda yer alıyor. 575 kg ağırlığıyla yerini aldığı 100 kWh’lik bataryadan sadece 20 kg daha ağır olduğu aktarılan batarya, çok iyi olmasına rağmen neredeyse aracın kendisini kadar (Yaklaşık 43 bin euro) bir ekstra ödeme çıkarıyor.

Nio ET9 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers