reklamı kapat

POPÜLER

Nio EP9, VW I.D. R, Goodwood

Nio EP9

Volkswagen

VW I.D. R

Elektrikli yarış araçları “Nio EP9” ve “VW I.D. R” hızlarıyla Goodwood’a damga vurdu [Video]

Elektrikli otomobiller gerçekten inanılmaz bir performans ortaya koyuyor. Bu performansın limitlerini zorlayan elektrikli yarış araçları Nio EP9 ve VW I.D. R modelleri de hızlarıyla Goodwood’a damga vurmuş durumda.

Goodwood Hız Festivali kapsamında yüzlerce süper otomobil efsane tura çıktı ve performansını gözler önüne sermeye çalıştı. Ancak tur zamanı açısından listenin en üstünde VW I.D. R ve hemen altında da Nio EP9 yer aldı. Üçüncü sırayı BMW E36 V8 Judd‘un aldığı liste, elektriğin hakimiyetinde kalmış gibi görünüyor. Tur sırasında VW I.D. R modelini Romain Dumas, Nio EP9’u ise Peter Dumbreck kontrol ediyordu. Dumas’ın derecesi 43.86 saniye, Dumbreck’in derecesi ise 44.32 saniye geldi. Joerg Weidinger tarafından kontrol edilen BMW ise 46.43’lük bir derece aldı. Birçok rekor kıran elektrikli araçlar, tüm zamanların liderliğini ise eline alamadı. Lider halen 1999 yılında McLaren-Mercedes MP4/13 Formula 1 aracıyla attığı 41.6’lık turla Nick Heidfeld‘da yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nio EP9, VW I.D. R, Goodwood

VW I.D. R’ın bir önceki rekoru Pikes Peak’te geldi

Volkswagen’in geliştirdiği elektrikli yarış aracı I.D. R, hatırlarsınız Pikes Peak International Hill Climb yarışında büyük bir rekor kırdı. Zorlu etabı 7:57.148 dakikalık zamanla tamamlayan elektrikli araç, performansıyla kendisine hayran bırakıyor. Yine Romain Dumas tarafından kullanılan otomobil 1.100 kilogramın da altında ve 680 beygir güç ile 650 Nm tork üretiyor. 43 kWh’lik bir bataryayı bünyesinde barındıran araç, saatte 100 kilometre hıza sadece 2,25 saniyede çıkıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan araç, aerodinamik sistemini Porsche‘den ödünç alıyor. Daha da etkileyici olan Nio EP9 ise, toplam dört adet elektrik motoruna ve vites kutusuna sahip. Toplam 1 MW güç üretebilen araç, 313 km/s hıza 15.9 saniyede çıkabiliyor.