reklamı kapat

POPÜLER

Karşınızda dünyanın en hızlı elektrikli hiper otomobili: NextEV NIO EP9 [Video]

NextEV merakla beklenen elektrikli hiper otomobili EP9’u düzenlediği etkinlikle birlikte görücüye çıkardı.

Uzun ve meraklı bekleyiş sona erdi. Çinli üretici NextEV, Formule E’ye katılımının ardından ilk hiper otomobilini Londra’da düzenlenen etkinlikte tüm dünyanın karşısına çıkardı. NextEV’in dünyanın en hızlı elektrikli otomobili olarak tanıttığı EP9 teknik değerlerinden önce Nürburgring’de elde ettiği yedi dakika beş saniyelik dereceyle adını enler arasına yazdırmayı başardı bile.
nextev2

Karbon fiber gövde tasarımıyla karşımıza çıkan NextEV EP9, tek parça gözüken net ve keskin bir tasarıma sahip. Aracın eriştiği yüksek hızlara karşılık verebilmesi adına aerodinamik açıdan aracı rahatlatacak komponentlere yer veren NextEV ekibi, aracın saatte 241 km‘lik hızda 24.000 newtonluk downforce (yere basma kuvveti) ürettiğini belirtiyor. Otomobilin karbon fiber altyapıya sahip olmasına karşın 1.735 kg‘lık toplam ağırlığı üzerinde çalışılması gereken etmenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu değerin standart değerlerden yaklaşık 200 kg daha ağır olduğunu söyleyebiliriz. NextEV EP9’un içerisine baktığımızda bizi adeta bir Formula 1 konsepti karşılıyor. NextEV ekibininin Formula’dan esinlenilerek ortaya çıkarttığı direksiyonla birlikte minimalist kokpit yapısını tercih ettiğini görüyoruz.
nextev4

Dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip NextEV EP9’un geçtiğimiz süreçte 1360 beygir gücünde olacağı netlik kazanmıştı. NextEV bu konuda beklentileri yanıltmadı ve herhangi bir sürpriz yapmayarak modeli bu değerde kullanıcılara sunacağını resmi olarak açıkladı. Bununla birlikte 0’dan 100’e 2.7 saniyede çıkması beklenen EP9’un yaklaşık 312 km/s’lik maksimum sürat değeri bulunuyor. NextEV EP9, 45 dakikada şarj olan bataryalarıyla yaklaşık 425 km‘lik bir menzili kullanıcısına sunabiliyor. Bu değerlerin gerçekten başarılı değerler olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Toplamda altı adet üretilmesi ve önümüzdeki yıldan itibaren satışına başlanılması planlanan EP9’un beklenen yurtdışı satış fiyatıysa 1.2 milyon dolar.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER