reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı elektrikli otomobilinin üreticisinden geleceğin otomobili: NIO EVE [Video]

13 Mart 2017

EP9 ile piyasaya iddialı bir giriş yapan NIO, gelecekte de adından sıkça söz ettireceğinin sinyallerini veriyor.

2,7 saniyelik 0-100 ve yaklaşık 312 km/s’lik maksimum sürat değeriyle kasım ayında dünyanın en hızlı elektrikli otomobili sıfatıyla ürettiği EP9 ile tüm dünyanın karşısına çıkan Çin merkezli otomobil üreticisi NIO, NextEV adını markasından çıkartmasının ardından yeni projelerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Hiper otomobilinin ardından şimdi de otonom sürüş teknolojisine sahip ve o teknoloji üzerinden iç tasarımını geliştirdiği EVE konseptini tanıtan marka, pist kadar pistin dışında da adından söz ettirmeyi amaçlıyor. Elektrikli Formula’da da yarışan bir ekibi bulunan NIO’nun konsepti, tasarımın yanı sıra teknolojisiyle de son zamanlarda karşımıza çıkan bu segmentteki otomobiller kadar iddialı.


NIO’nun geleceğin otomobillerine olan bakış açısını temsil eden EVE, özellikle uzun yolda kullanıcılara yeni bir deneyim sunmak üzerine iddialı bir çizgiyi sunuyor. İç taraftaki yolcu koltuklarının pozisyonu ve türü dikkate alındığında da herkese bu mesajı veren EVE’de iki adet akıllı ekrana yer veriliyor. Bir tanesi günümüzdeki araçlarda olduğu merkezde konumlandırılan ekranın yanı sıra ön camında fazlasıyla zengin kullanım detaylarını gördüğümüz araçta otonom olmasına rağmen direksiyona da yer verildiği görüyoruz. Bu da istenildiğinde kişinin aracı tamamiyle kendisinin kullanabileceği anlamına geliyor. EVE’de NIO geliştirme ekibinin NOMI adını verdiği yapay zeka asistanına yer veriliyor. Araç üzerinde sunulan tüm donamım ve kontrol mekanizmalarının yönetilmesi adına görev yapan bu sistem kullanıcıların en büyük yardımcısı olacak.


NIO ekibinin EVE ile ilgili planları da aracın tasarımı kadar etkileyici. Kablosuz şarj desteğinin sunulacağı ifade edilen araçta tek kullanımda 965 kilometrelik bir menzil değeri vadediliyor. Kablosuz şarj ünitesiyle sadece on dakikalık bir şarjda 321 kilometre gidebilecek seviyeye gelebileceği ifade edilen araçta şüphesiz üretime hazır versiyonuna gelene kadar önemli geliştirme ve değişiklikler yapılacak. NIO’nun 2020 yılında satışa sunmayı planladığı EVE kenara not edilmesi gereken geleceğin otomobili projeleri arasında.

VİDEO

YORUMLAR