reklamı kapat

POPÜLER

NIO EP9’dan Lamborghini Huracan Performante’ye cevap niteliğinde hız rekoru

Mart ayında elde ettiği dereceyle Nürburgring’in en hızlısı olarak tanırılan Huracan Performante’nin bu rekoru çok da uzun soluklu olmadı.

Eğer 2016’ya damga vuran elektrikli otomobillerle ilgili bir sıralama yapmamız gerekseydi NIO EP9 bu listenin şüphesiz en başında yer alırdı. Kasım ayında İngiltere’de düzenlenen etkinlikte dört tekerlekten çekiş altyapısı, 1360 beygirlik gücü, 2,7 saniyelik 0-100 ve yaklaşık 312 km/s’lik maksimum sürat değerleriyle karşımıza çıkan araç dünyanın en hızlı elektrikli otomobili rozetini de çoktan takmıştı. Aynı zamanda Nürburgring’de elde ettiği 7 dakika 5 saniyelik dereceyle bir rekoru da beraberinde getiren EP9, Amerika’nın Teksas eyaletinde yer alan Circuit of the Americas pistinde kendi kendini kullanarak elde ettiği 2 dakika 40 saniye 33 saliselik derece ve 257 km/s maksimum sürat değerleriyle sürücüsüz olarak da ayrı bir kulvarda rekor kırmıştı. Yeşil cehennemdeki rekoru mart ayında tanıtılan Lamborghini Huracan Performante tarafında kırılan NIO ekibi EP9’u tekrar pistin asfaltına indirme kararı aldı.


Aradan geçen altı aylık bir zaman zarfının ardından tekrar Nürburgring’in sınırlarına giren EP9, Lamborghini Huracan Performante’nin 6 dakika 50 saniye 1 saliselik rekorunu önemli bir farkla geriye çekmeyi başardı. Yeşil ışığı görüp başlangıç çizgisinden kalktan NIO EP9 bitiş çizgisini geçtiğinde tabelalar yeni bir rekor olan 6 dakika 45 saniye 90 saliseyi gösteriyordu. Bu da EP9’u Nürburgring’e çıkmış en hızlı seri üretim otomobil yapıyordu. Şimdilik videosu yayınlanmayan rekor görüntülerinin önümüzdeki günlerde paylaşılmasını bekliyoruz.