reklamı kapat

POPÜLER

631 beygirlik gücüyle Nürburgring’in yeni kralı: Lamborghini Huracan Performante [Video]

Lamborghini’nin test sürecini tamamladığı yeni Huracan versiyonu Nürburgring rekoruyla birlikte geldi.

Huracan ailesine son olarak arka tekerlekten itiş altyapısına sahip Spyder versiyonunu ekleyen Lamborghini, bir süredir test sürecini yürüttüğü yeni Huracan versiyonunu Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında karşımıza çıkardı. Test süreci Nürburgring‘de gerçekleştirilen Huracan Performante, ailenin diğer üyelerine göre rakamsal olarak bir adım ileride olmasının yanı sıra dünyanın en zorlu pisti olan yeşil cehennemde elde ettiği 6:52.01‘lik dereceyle de rakiplerinin önüne yerleşmeyi başararak cehennemdeki en hızlı seri üretim otomobil olmayı başardı. Performante adıyla karşımıza çıkan Huracan versiyonuyla birlikte Lamborghini geleneğinin ne kadar esnek bir yapıya sahip olduğunu bir kez daha görme şansıza erişiyoruz.

Performans”Te”

Söz konusu bir Lamborghini olduğunda akıllara gelen ilk gelen “Performans” kriterinin adını taşıyan Performante, diğer Huracan modellerine yer verilen güç ünitesinin üzerinde geliştirme yapılmış versiyonuna sahip olarak karşımıza çıktı. Lamborghini ekibinin 5.2 litrelik V10 motorun üzerinde yaptığı geliştirmelerle 30 beygir ve 40 Nm olarak genişletilen sınırları bulunan Huracan Performante, toplamda 631 beygir güç ve 600 Nm tork değerlerine sahip.


Aracın 0-100 ve 0-200 değerlerine geçmeden evvel bu değerlerle birlikte tüm karakteristiğe doğrudan etki eden bir iyileştirmenin altını çizmemiz gerekiyor. Motor üzerinde yapılan iyileştirmelerin yanı sıra geliştirilmiş hava kanalları, yeniden tasarlanan egzozları, yeni titanyum valfleriyle birlikte toplam ağırlık kazanımı konusunda Lamborghini ekibinin 40 kilogramlık bir iyileştirme (Toplam ağırlığı 1,382 kilogram) elde ettiğini görüyoruz. Kilolarından kurtulan Performante, mekanik ve diğer geliştirmeleriyle 0’Dan 100’e 2,9 saniye, 0’dan 200’e 8,9 saniyede ulaşabiliyor. Bu da Coupe versiyonuna göre 0,3 ve 0,1 saniyelik iyileştirme anlamına geliyor. Aracın maksimum sürat değeriyse saatte 325 kilometre.

Altyapı – Sürüş

Yedi ileri çift kavrama şanzımanın kullanıldığı Performante’nin daha kusursuz bir sürüş deneyimi adına ilk başta süspansiyon sistemlerinin elden geçirildiğinin altı çiziliyor. Dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip olan aracın elektronik olarak destek verebilen direksiyonu ve elektronik stabilite kontrol sistemi pist odaklı geliştirilen bu canavarın en iyi sürüş deneyimini sunması adına altyapıda kusursuz işleyişi sağlıyor.


Lamborghini ekibinin yeni nesil karbon fiber karışım materyallerden meydana getirdiği Performante’de aktif aerodinamik parçalar dikkatimizi çekiyor. Ön ve arka spoyler, motor kaputu, arka difizör ve klapeler Performante’nin hız değerlerine göre aerodinamik açıdan rahatlaması adına şartlara göre uyum sağlıyor. Lamborghini’nin aktif parçaların yanı sıra arka kanatta da yüksek hızlarda girilen virajlarda daha iyi sonuçların elde edilmesi adına geliştirmeye gittiğini görüyoruz.


Bu kadar performans üzerine kurulu bir otomobili durdurmak için de şühesiz bir o kadar performanslı frenler gerekiyor. Lamborghini’nin tıpkı performans artışlarının yanı sıra fren sisteminde de geliştirme yapmayı ihmal etmiyor. Yapılan iyileştirme Performante’nin saatte 100 kilometre hızla seyrederken yapılan frene 31 metre gibi bir mesafede cevap vermesine olanak sağlıyor. Lamborghini, dinamikleriyle birlikte kokpitinde de bazı değişimleri beraberinde getiriyor. Diğer Huracan modellerine göre yeni bir dijital kokpit tasarımına sahip olan Performante’nin ekranı araç dahilinde sunulan Strada, Sport ve Corsa sürüş modlarındaki değişimlere göre farklı karakterlere bürünebiliyor. Markanın Ad Personam Program adını verdiği kişiselleştirme programı dahilinde kullanıcıların opsiyonlarını seçebileceği modelde koyu alcantara-kumaş karışımı parçalar, havalandırma tasarımı ve spor koltuklar kokpite oturduğumuzda ilk dikkat çekecek olan parçalar arasında. Önümüzdeki yaz sezonu içerisinde satışa sunulacak olan Lamborghini Performante için belirlenen yurt dışı başlangıç fiyatı 274,390 dolar.

VİDEO: Lamborghini Performante Nürburgring rekoru