reklamı kapat

POPÜLER

Uçakları kuş saldırısından koruyan robot kuş

Kuşlar uçaklar için büyük risk teşkil ediyor. Özellikle havaalanları yakınında uçan kuşlar, uçakların uçuşunu tehlikeye atabiliyor. Yeni geliştirilen robot kuşlar sayesinde kuşların uçaklara saldırmasının önüne geçilmesi umut ediliyor. 

Havaalanlarında halihazırda kuşları uzak tutmak için bazı sistemler kullanılıyor. Isıyla kuşları uzaklaştırmayı sağlayan sistemler, lazerler ve sesli olarak kuşları uzaklaştıran bazı cihazlar yer alıyor. Fakat kuşlar ilk aşamada bu sistemlerden kaçsa da zaman içerisinde alışıyor ve havaalanlarının üstünde gezinmeye devam ediyor. Twente Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği robot kuşlar sayesinde bu soruna kökten çözüm getirilmiş oluyor.

Robird adı verilen bu robot kuş, dış görünüş itibarıyla normal kuşlardan farklı görünmüyor. Uçuş alanı üzerinde uçakları etkilemeyecek şekilde tur atan bu robot, gerçek kuşları ürküterek kaçmalarını sağlıyor.  3 ay boyunca bu robot kuşların testlerinin gerçekleştirileceği ve kuşları korkutmakta ne kadar başarılı olduğuyla ilgili raporlar hazırlanacağı belirtiliyor.

Belirtilenlere göre Robird’ün kullanılacağı tek alan havaalanları olmayacak. Bu robotların vahşi yaşamı gözlemlemede, yüksek binaları gözlemlemede ve 3D olarak ölçümleme yapmakta kullanılacağı ifade ediliyor. Yıllardır bu robot üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten ekip, şimdilerde Robird’ün Kanada havaalanında kullanılmaya başlamasının çok önemli bir gelişme olduğunu ifade ediyor. Gelecekte robot kuşun daha fazla alanda kullanılmaya başlaması bekleniyor.