reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı elektrikli otomobilinin üreticisinden SUV modeli: NIO ES8

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren üreticilerden olan Çin merkezli üretici NIO ilk seri üretim modelini SUV segmentinde piyasaya sürecek.

1360 beygir gücündeki EP9 modeliyle dünyanın en hızlı elektrikli otomobili rozetini takarak tüm dünyanın karşısına çıkan Çin merkezli üretici NIO artık seri üretim modelleriyle de sokaklara çıkmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz mart ayı içerisinde 2020 yılında satışa sunmayı planladığı EVE konseptiyle binek segment ile ilgili planlarını ortaya koyan marka ilk seri üretim otomobil tercihini SUV segmentinden yana kullandı. Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında kullanıcıların karşısına çıkan ve yedi kişilik bir SUV olan ES8 beklenildiği üzere tamamen elektrikli güç ünitesiyle birlikte gelecek. Menzil ve güç değerleri şimdilik açıklanmayan model boyutlarıyla sınıfının ihtiyaçlarını karşılarken iç ve dış tasarımıyla da kendi karakterini ortaya koyuyor.


Toplamda 4.978 milimetre uzunluğa ve 2.998 milimetre aks mesafesine sahip olan ES8’in şasi ve altyapı malzemeleri alüminyum alaşım parçalardan üretiliyor. 3 metreye yakın aks mesafesiyle sayesinde 7 kişinin rahatlıkla seyahat edebileceği aracın koltuk düzeni 2-3-2 formunda. Dış tasarımında EVE ile önemli oranda benzerlikleri barındıran ES8 ön far grubuyla akıllarımıza Citroen C4 Cactus’ü getiriyor. Aracın arka tasarım yapısıysa geleneksel modellere daha yakın.


Dış tasarımından ziyade kokpitiyle kullanıcıları etkilemesini beklediğimiz ES8’in merkezde konumlandırılan multimedya ekranı yatay olarak konumlandırılmış şekilde bir tableti andırıyor. Multimedya ekranında olduğu gibi sürücü ekranı da tamamen dijital yapıda olan araç bu donanımıyla da oldukça iddialı olacak. İlk adımda Çin ve uzak doğu pazaronda satışa sunulacak olan ES8’in ilk teslimatlarının önümüzdeki yıl içerisinde başlaması planlanıyor.