reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Golf e-Golf eGon

Tesla’ya rakip; Volkswagen dev yatırımı ile geliyor!

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, elektrikli araçların günden güne önem kazanmasının bilincinde olacak ki, adeta Tesla’ya rakip olma niteliğinde bir hamleye hazırlanıyor.

Ünlü otomobil üreticisi, Avrupa otomobil üreticileri arasında belki de  ilk olacak bir hamleye hazırlanıyor. Gelecek 10 sene için tamamen elektrikli otomobiller üretme hedefi olan marka, bu hedef doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor. Planlanan elektrikli otomobil adedini karşılamak için şarj istasyonları çalışmaları başladı. Hedef ise büyük. 2025 yılına kadar 36 bin şarj istasyonu açılması isteniyor. Bu istasyonların 11 bini firmanın kendi bünyesinde diğerleri ise başka şirketlerin bünyesinde olacak. Markanın diğer bir hedefi ise Avrupa’nın tüm şehirlerdeki Volkswagen bayilerine birer şarj istasyonu eklemek. Bu büyük yatırımın bedeli ise oldukça fazla. Tahminen 250 milyon euro harcanması beklenen bu proje için çalışmalar başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen I.D. R rekor kırmıştı

Tamamen elektrikli Volkswagen I.D. R, Fransız sürücü Romain Dumas kontrolünde Sebastien Loeb’nin Peugeot yarış otomobiliyle yakaladığı 8:13:878 dakikalık Pikes Peak rekorunu 7:57.148 dakikalık zamanla geride bırakmayı başarmıştı. Şimdi aynı araç ve sürücü kombinasyonu “yeşil cehennem” Nurburgring rekorunu geride bıraktı. Dediğimiz gibi Romain Dumas tarafından kontrol edilen I.D. R6:05.336 derece ile “elektrikli kategoride” pistin en hızlı aracı olmayı başardı. Tur boyunca ortalama hızı tam 204.96 km/s seviyesinde olan Volkswagen I.D. R, bir önceki rekoru sadece 40.564 saniye ile geçmeyi başardı. Daha önceki rekor 6:45.9 dakikalık derecesiyle süper elektrikli Nio EP9 modelinde bulunuyordu.

İlginizi çekebilir

T-Cross için çarpışma testi sonuçları açıklandı