reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Tesla
Volkswagen Tesla

Büyük tartışma başladı; Volkswagen CEO’sundan Tesla’yı küçümseyen açıklama

Dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden Volkswagen‘in CEO’su, elektrikli otomobil pazarının lideri Tesla için ilginç cümleler kurdu. CEO’nun bu küçümseyici açıklaması farklı bir tartışma başlattı.

Dünyaya elektrikli otomobillerin ne kadar güzel olduğunu gösteren Tesla, artık üç seçeneğin bulunduğu “Model” ailesiyle büyük beğeni topluyor. Buna rağmen otomobil üretimi konusunda sorunlar yaşayan şirket, en yeni aracı Model 3‘ü satın alanlara teslim edemiyor. İşte bu alanda sorulan bir soruyu cevaplayan Volkswagen’in CEO’su Matthias Müller, şirketin yıllık sadece 80 bin araç üretebildiğini belirtti. Bu noktada kendilerinin yılda 11 milyon otomobil ürettiklerini söyleyen CEO, aynı zamanda karlılık konusuna da girdi. Volkswagen’in 14 milyar euro kar elde ettiğine değinen Müller, Tesla’nın ise milyonlarca dolar parayı her çeyrekte yok ettiğini açıkladı. Rakip şirketi çalışanlarını acımasızca kovmakla da eleştiren CEO, bu durumu bir sosyal sorumluluk sorunu olarak nitelendirdi.

Volkswagen ve Tesla birbirinden çok farklı şirketler

Matthias Müller rakamlar üzerinde konuşuyor ancak rakibin borsa değeri şu an kendilerinin üç katı seviyede bulunuyor. ABD’nin en değerli otomobil şirketi konumunda bulunan Elon Musk’ın en büyük başarısı, geleceği  en parlak otomobil şirketleri arasında yer alıyor. Üretim sorunlarını aşması halinde diğer şirketlerin işi zor görünüyor ancak bunu da aşmak şimdilik çok kolay durmuyor.