reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen CEO'su Thomas Schäfer LOG Tasarım

Volkswagen CEO’su: “Artık marka olarak rekabetçi değiliz”

Otomobil dünyasında dinamikler değişiyor. Bunu açık olarak kabul eden isimlerden birisi de Volkswagen CEO’su Thomas Schäfer.

Volkswagen CEO’su Thomas Schäfer, yaptığı bir konuşma kapsamında, “Mevcut ve gelecek çalışmaları, üretim düşüklüğü ve artan maliyetler nedeniyle artık eskisi gibi rekabetçi değiliz…” açıklamasında bulundu. Avrupa pazarındaki model bazlı satış liderliğini uzun süre önce kaybeden, elektrikli otomobil pazarında Avrupa’ya çıkarma yaparak Almanya’da fabrika kuran ABD’li Tesla ile rekabet edemeyen (Eskiden Avrupa’da en çok Golf ve Polo gibi araçlar satılırken, artık Tesla Model Y patlaması görülüyor) ve aynı zamanda Çinli otomobil üreticilerinin son yıllardaki düşük fiyatlı araçları merkeze alan Avrupa işgali karşısında çok ciddi seviyede müşteri kaybeden VW, şu an gelecekte daha rekabetçi olabilmek adına büyük maliyet tasarrufu hedefliyor (Şimdilik 10 milyar euro) ve bu bağlamda büyük işten çıkarmaların da gündeme gelebileceğine işaret ediliyor. Fiyatları aşağıya çekmek adına verimi artırmak isteyen VW, Stellantis grubunun çatısı altında yer alan ve rekabeti kızıştıran çok sayıda aracının da etkisiyle zorlu bir dönemden geçiyor ve bu bazılarına fazlasıyla endişe veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce firmanın uygun fiyatlı otomobil planı ses getirmişti. Kaçıranlar için Almanya merkezli dev Volkswagen, elektrikli araç serisini büyütmek adına rakipleri gibi birçok farklı çalışma içerisinde bulunuyor. Dün yapılan resmi doğrulamaya göre şirket, Çin pazarında 20 bin dolardan daha düşük fiyata satılacak bir elektrikli otomobil modeli için platform çalışmaları yapıyor.

Modular Electric Drive Toolkit” yani MEB’i örnek alacak platformun şu an şirket içinde “A Main Platform” olarak geçtiği aktarılıyor. Bu platformu hayata geçirmek adına Volkswagen Group China Technology Company (VCTC) merkezli 1,1 milyar dolarlık bir yatırım duyuran otomobil devi, A Main Platform’un maliyeti düşürmek adına direkt olarak Çin’den yerel olarak sağlanacak parçaları temel alacağını açıklıyor. Bu platformun şu aşamada 2026 yılında hazır edilmesi hedefleniyor.

Volkswagen haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı