reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Volkswagen, araçlarına bir çıkış uyarı sistemi ekliyor

Volkswagen araçlarına bir çıkış uyarı sistemi ekliyor. Bu özellikle bisiklet sürücülerini korumak adına güzel görünüyor.

Yapılan açıklamaya göre çıkış uyarı sistemi firmanın birçok yeni aracında standart olarak sunulacak, bazı araçlara ise opsiyonel olarak eklenecek. Peki bu sistem tam olarak nasıl çalışıyor? Şirketin geliştirdiği altyapı araçların arka tamponlarındaki sensörleri kullanıyor ve örneğin arkadan gelen bir bisikletli olduğunu algılarsa sürücüye kapıyı açmaması özelinde sesli ve görsel uyarı veriyor. Eğer sürücü kapıyı bu uyarıya rağmen açmaya çalışırsa, aracın buna bazı modellerde kesinlikle izin vermeyeceği belirtiliyor. Bu gerçekten güzel görünüyor çünkü arkaya bakmadan açılan kapılar nedeniyle çok sayıda bisiklet sürücüsüne çok ciddi şekilde zarar verilebiliyor. Araçlar yanaştırıldıktan sonraki üç dakika içerisinde sürekli aktif olacağı aktarılan sistem, elbette yayalara ve yavaş giden motosiklet sürücülerine karşı da bir ekstra koruma sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen bu aralar çok hoş haberlerle gündeme gelmiyor. Eğer kaçırdıysanız Volkswagen CEO’su Thomas Schäfer geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşma kapsamında, “Mevcut ve gelecek çalışmaları, üretim düşüklüğü ve artan maliyetler nedeniyle artık eskisi gibi rekabetçi değiliz…” açıklamasında bulunmuştu.

Avrupa pazarındaki model bazlı satış liderliğini uzun süre önce kaybeden, elektrikli otomobil pazarında Avrupa’ya çıkarma yaparak Almanya’da fabrika kuran ABD’li Tesla ile rekabet edemeyen ve aynı zamanda Çinli otomobil üreticilerinin son yıllardaki düşük fiyatlı araçları merkeze alan Avrupa işgali karşısında çok ciddi seviyede müşteri kaybeden VW, gelecekte daha rekabetçi olabilmek adına büyük maliyet tasarrufu hedefliyor (Tam 10 milyar euro) ve bu yüzden maalesef binlerce Volkswagen çalışanın işini kaybedeceği hesaplanıyor.

Thomas Schäfer çalışanlara yaptığı açıklamada, “Gelecekte Volkswagen’de birçok alanda daha az kişiyle çalışmamız gerekecek. Bu durum daha fazla iş yükü anlamına gelmiyor, daha ziyade eski alışkanlıklardan kurtulmak ve verimsiz işleyişlere hayır demek anlamına geliyor.” demişti

Volkswagen haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı

İLGİLİ HABERLER