reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck’ta kullanılan 48V mimarisi diğer üreticilere de açıldı

Tesla Cybertruck’ta kullanılan 48V mimarisi diğer üreticilere de açıldı. Yani şirket bu altyapıyı sadece kendisine özel bırakmıyor.

Tesla Cybertruck’ta kullanılan 48V mimarisinin nasıl çalıştığını gösteren detaylı teknik belgeler, kısa süre önce diğer otomobil üreticileriyle paylaşılmaya başlandı. Bu konuda ilk paylaşımı Ford CEO’su Jim Farley yaptı ve X üzerinden ellerine geçen belge özelinde Tesla CEO’su Elon Musk’a teşekkür etti. 48V’a sektördeki her üreticinin geçmesini isteyen ve bu yüzden detayları kendisine saklamayan Tesla, ilk olarak Cybertruck’ta kullandığı 48V mimarisi ile tam 60 yıllık 12V’ı geride bırakıyor. Aktarıldığı kadarıyla ilk araçlarda kullanılan 6V elektrik sisteminde 12V sistemine geçiş yaklaşık yirmi yıl sürmüştü, ilk 12V mimarinin ortaya çıkmasından bu yana ise tam altmış yıl geçti. Bu açıdan daha güçlü bir altyapıya geçme zamanı çoktan gelmişti. 48V sayesinde 12V ile mümkün olmayan yenilikçi “steer-by-wire” direksiyon sistemiyle hazırlanan Cybertruck, otomobil elektroniği özelinde geleceği gösteren bir model konumunda yer alıyor. Bu konuda ek olarak şu açıklama da geçiliyor: “…Voltaj artışı ve daha düşük akım nedeniyle, 48V mimarisi aynı zamanda daha ince kablolara ve dolayısıyla çok daha az bakır kullanılarak oluşturulan daha hafif kablo altyapılarına izin veriyor. Bu da Tesla için maliyet tasarrufunun yanı sıra toplam Cybertruck ağırlığının da azalmasını sağlıyor…”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Esas geniş çaplı üretiminin halen 2024 yılında yapılacağı açıklanan garip model için geçtiğimiz hafta bir etkinlik düzenlendi ve bu etkinlik kapsamında uzun süredir beklenen teslimat sürecine ufak çaplı da olsa başlandı. Parası olanların almak için uzun süre daha beklemek zorunda kalacağı araç için düzenlenen teslimat etkinliğinde, merak edilen bazı nihai teknik detaylar da netlik kazanmıştı.

Buna göre araç en güçlü sürümüyle 0’dan 100 km/s hıza sadece 2,6 saniyede çıkabiliyor ve kalkış yarışında arkasında Porsche 911 varken dahi ayrı bir Porsche 911’i geçebiliyor. Aşağıdaki videoda belirli bir seviyeye kadar kurşun geçirmeyen gövdesi gerçekten ateş edilerek sergilenen araç, rahatlıkla 5 ton yük çekebiliyor ve arka lastikler bir miktar dönebildiğinden yüksek bir hareket kabiliyeti getiriyor.

Cybertruck 400 km menzil ile beraber 61 bin dolardan başlıyor, 550 km’lik dört çeker sürüm için 80 bin dolar, en üstteki dört çeker 510 km menzilli araç içinse 100 bin dolar fiyat açıklanıyor. En üstte 845 beygir gücü bulunan model, maksimumda 200 km/s hızı geçebiliyor.

Tesla ve 48V adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER