reklamı kapat

POPÜLER

Pistlere özel inanılmaz bir seçenek: “Rodin FZERO”

 - Güncelleme: 08 Aralık 2023 11:35

Sadece pistlere özel olarak hazırlanan inanılmaz bir seçenek olan Rodin FZERO, aerodinamik performans ve güç konusunda sınırları zorluyor.

Rodin FZERO zaman zaman karşımıza çıkan sürpriz araçlardan ve genel olarak çok iddialı ve kışkırtıcı görünüyor. Yollara özel bir savaş uçağı gibi duran araç, tek kişilik tasarlanmış ve sürücüsünü merkezdeki bir kanopi altına konumlandırıyor. Hem Rodin Cars şirketinin CEO’su konumunda bulunan hem de aracın tasarım ile mühendislik çalışmalarını yürüten David Dicker imzalı FZERO, aktarıldığı kadarıyla belirli pistlerde Formula 1 araçlarından daha hızlı tur atam hedefiyle tasarlanıyor. Sürpriz olmayacağı üzere tamamen karbon fiber bir gövde üzerine kurulan araç, bu sayede sadece 689 kg ağırlığında. Maksimumda tam 4.000 kg yere basma kuvveti uygulayabildiği açıklanan model, en üstte 360 km/s hızı görebiliyor ve gücünü 4-litrelik çift turbo destekli V10 motordan alıyor. Bu Rodin tasarımı motor toplamda 1.013 beygir güç sunuyor ancak bu firmaya yeterli gelmemiş. Bu yüzden araç bir de krank miline konumlandırılan ve ekstra 174 beygir güç sunan bir elektrik motoruyla destekleniyor. Bu sayede yola toplamda 1.176 beygir kadar güç aktaran pist canavarı, şimdilik kaça satılacak açıklanmıyor ancak modelden en az 27 örneğin üretime alınacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracın gerçekleştirilen ilk testleri sonrasında bir açıklama yapan David Dicker, “Test ve geliştirme için önümüzde uzun bir yol olsa da, FZERO’yu ilk kez çalıştırmak Rodin Cars’taki herkesin bu aracı hayata geçirme konusunda başardıklarından dolayı bana büyük gurur veriyor. Testler çok iyi geçti ve birçok konu üzerinde çalışabildik. FZERO projesi bir sonraki aşamaya geçerken gerçekten çok heyecanlıyız. Gerçekten de eşi benzeri olmayan bir otomobil üretiyoruz.” dedi.

Rodin FZERO yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli