reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck Avrupa’da satılmayabilir; ama neden?

Tesla Cybertruck tasarımı onu Avrupa pazarı için uygun kılmayacak gibi görünüyor. Bu konuda firmayı bekleyen ciddi bir mücadele bulunuyor.

Tesla Cybertruck, biliyorsunuz ultra sert 30x çelik bir gövdeye sahip. Bütün gövdesi sağlamlığa odaklanan ve bu yüzden dışı çelik olan araç, sunumda gösterildiği kadarıyla balyoz darbelerine dahi dayanabiliyor. Musk’a göre araçtaki ultra sert 30x çelik mevcut baskı / pres makineleri ile şekillendirilemiyor. Bu yüzden çok köşeli bir tasarıma sahip olan elektrikli pickup, bu şekilde Avrupa pazarında normal olarak satılamaz deniyor. Motorlu araç üretimlerinin yasal mevzuata uygunluğunun tescilini yapan bir kurumda çalışan uzman Stefan Teller‘a göre aracın, Avrupa’da “yasal olarak” ve “geniş çaplı” satılabilmesi için ciddi modifikasyonlara ihtiyacı bulunuyor.

Burada en büyük sorun yine gövdeden kaynaklanıyor. Açıklamada özellikle ön kısım dikkat çekiyor. Günümüzdeki hemen her aracın ön kısmı yaya kazalarındaki darbeyi emecek şekilde tasarlanıyor. Cybertruck’ta ise böyle bir durum söz konusu değil. İşte bu yüzden de Avrupa’daki otoritelerin bu aracın normal şekilde yollara çıkmasına izin vermeyeceği söyleniyor. Pickup’ın “özel zırhlı araç” olarak satılabileceği ancak bunun Tesla’nın geniş çaplı satış hedeflemesi halinde pek mümkün olmayacağı aktarılıyor.

Daha önce konuşan bir uzman da hatırlarsınız araç için benzer şeyleri söylemişti. Araçtaki aşırı köşeli tasarım kaza durumlarında karşı taraf için ciddi bir risk oluşturacaktır denmişti. Aracın ön tasarımının yayalara verilecek darbeler konusunda büyük endişe yarattığı ve ayrıca bu gövdenin araçlar arası kaza durumlarında da ciddi risk oluşturabileceğini belirtenler belirtiliyor. Aracın bu gövdesiyle içerideki yolcuları dahi riske atabileceği belirtiliyor. Tesla Cybertruck ana gövdesinin darbe anlarında olması gerektiği kadar enerji ememeyeceği iddia ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Cybertruck teknik olarak iddialı bir araç

Biliyorsunuz aracın tek motor arkadan itiş, çift motor dört çeker ve üç motor dört çeker olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor. En güçlü versiyonu 0’dan 100 km/s hıza 2,9 saniyede çıkabilen araç, üç farklı pil paketi ile geliyor. Bu pil paketleri 400 km, 480 km ve en üstte tam 800 km menzil getiriyor. En üstte sunulan 800 km gerçekten inanılmaz dururken, otomobilin 2021 sonunda yollara çıkacağı aktarılıyor. Geniş çaplı satışlar içinse 2022’nin beklenmesi gerekiyor.

İlgili Video