reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck tasarımı için yapılan “hayati eleştiri”

Tesla Cybertruck tasarımı, ilk defa gündeme getirildiği üzere güvenlik konusunda ciddi bir sıkıntı oluşturabilir. Model bu konuda da eleştiri alır hale geldi.

Tesla Cybertruck, daha önce açıklandığı kadarıyla ultra sert 30x çelik bir gövdeye sahip. Bütün gövdesi sağlamlığa odaklanan ve bu yüzden dışı da çelik olan araç, bu sayede balyoz darbelerine dahi dayanabiliyor. Musk’a göre araçtaki ultra sert 30x çelik mevcut baskı / pres makineleri ile şekillendirilemiyor. Bu malzemenin makineleri “kırdığını” belirten Musk, bu yüzden böyle bir tasarımın tercih edildiğini aktarıyor. Kurşun geçirmez (9 mm) olduğu da aktarılan gövdenin, ultra sert 30x çelik ile yuvarlak hatlı tasarlanabilmesi için yeni üretim makinelerine ihtiyaç duyulduğu söyleniyor. Tesla da bunun yerine tasarımı makinelere uyumlu hale getiriyor. İşte bunun olumsuz bir etkisi bulunuyor. Uzmanlar tarafından söylendiği kadarıyla bu kadar köşeli tasarım kaza durumlarında karşı taraf için ciddi bir risk oluşturuyor. Burada özellikle yayalar düşünülüyor. Aracın ön tasarımının yayalara verilecek darbeler konusunda büyük endişe yarattığı aktarılıyor. Ayrıca bu gövdenin araçlar arası kaza durumlarında da ciddi risk oluşturabileceğini belirtenler bulunuyor. Aracın bu gövdesiyle içerideki yolcuları dahi riske atabileceği belirtiliyor. Tesla Cybertruck ana gövdesinin darbe anlarında olması gerektiği kadar enerji ememeyeceği iddia ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tartışmaların odağındaki araç Tesla Cybertruck kaça satılacak?

Model tam olarak 39.900 dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip. Daha üst versiyonlar içinse 49.900 dolar ve 69.900 dolar ödenmesi gerekiyor. Aracın yıllara 2022’de çıkacağı biliniyor.

İlgili Video