reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck bu sefer “ok” ile vuruldu [Video]

İlginç elektrikli araç Tesla Cybertruck bu sefer “ok” ile vuruldu. Araç daha önce gerçek anlamda test için kurşunlanmıştı.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şirketin son çeyrek görüşmeleri sırasında tasarımıyla halen ses getiren Tesla Cybertruck hakkında konuşmuş, aracın geniş çaplı seri üretimi 2024’ten önce olmayacak demişti. Türkiye’de resmi olarak satılması çok olası olmayan araç, geçtiğimiz aylarda ise Gigafactory Texas fabrikasında ufak çaplı üretime alınmıştı. Esas geniş çaplı üretiminin halen 2024 yılında yapılacağı açıklanan araç için 30 Kasım tarihinde bir etkinlik düzenlenecek ve bu etkinlik kapsamında uzun süredir beklenen teslimat sürecine yavaş yavaş start verilecek. İşte bu etkinlik öncesinde ses getiren son gelişme yeni bir video oldu. Yukarıda izleyebileceğiniz videoda (3:28) Joe Rogan aracın yan kısmına profesyonel bir ok ile atış yaptı. Bu atış sonrasında aracın gövdesinde bir delik açılmadı, sadece gözle görülür bir oyuk oluştu. Elon Musk, böyle bir atışta diğer standart arabaların delineceğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce ise aracın kurşunlanması dikkat çekmişti. Sayfanın altında izleyebileceğiniz videoda, gövdesi test için kurşunlanan ve bu şekilde yol alan bir Cybertruck karşımıza çıkmıştı. Bu konuda bir açıklama yapan Musk, “Bir -Tommy Gun- silahının tüm şarjörünü Al Capone tarzında sürücü kapısına boşalttık. Yolcu bölümüne hiç mermi girmedi.” demişti.

Cybertruck, daha önce açıklandığı kadarıyla ultra sert 30x çelik bir gövdeye sahip. Standart otomobillerdeki dış gövde daha çok görsellik ve aerodinamik hesaplamalara göre hava akışını yönlendirmek için kullanılıyor. Çıkan birçok araçta dış gövdenin genel sağlamlığa etkisi bulunmuyor.

Cybertruck ise bütün gövdeyi sağlamlığa odaklıyor. Bu yüzden dışı da çelik olan ve balyoz darbelerine dahi dayanabilen elektrikli pickup, bu yapıyı sağlamak adına köşeli / düz yapıda tasarlanmış. Musk’a göre ultra sert 30x çelik mevcut baskı / pres makineleri ile şekillendirilemiyor.

Bu malzemenin makineleri “kırdığını” belirten Musk, bu yüzden böyle bir tasarımın tercih edildiğini aktarıyor. Kurşun geçirmez olduğu daha önce de aktarılan gövdenin, ultra sert 30x çelik ile yuvarlak hatlı tasarlanabilmesi için yeni üretim makinelerine ihtiyaç duyulduğu aktarılıyor.

Tesla Cybertruck yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı