reklamı kapat

POPÜLER

tesla elektrikli otomobil fabrikası

Mahkeme süreci başladı; eski Tesla çalışanlarından ortalığı karıştıran iddia

Son dönemlerde işçileriyle gündeme gelen Tesla’nın başı bir süre daha ağrıyacak gibi gözüküyor.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bir dönem yeni modellerinden ve teknolojilerinden ziyade meydana gelen can sıkıcı kazalarla gündemdeydi. Şu günlerde de yine farklı gelişmelerle kendisine satır başlarında yer bulmaya devam ediyor. Halihazırda 33 bin çalışanı bulunan şirket geçtiğimiz günlerde yaptığı performans değerlendirmeleri sonrasında yetersiz gördüğü 400 ile 700 arası çalışanın işten çıkartma süreciyle gündeme gelmişti. Bugünse yine beklentilerin dışında karşımıza çıkan detaylar bir süre şirketin yine başını ağrıtacak gibi gözüküyor. Dış basında yer bulan haberlere göre, üç eski Tesla çalışanı şirketi ciddi şekilde ırkçılık yapmakla suçluyor. İddialarsa hiçte küçümsenmeyecek türden.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Irkçı söylemler

İddiaların detaylarına geçmeden evvel sürecin artık dava sürecinde olduğunu ve mahkemeye taşındığının altını şiddetle çizmekte fayda var. Yani söz konusu durum artık yasal sürece dahil olmuş durumda. İddiayı ortaya atan üç çalışana göre, şirketin Fremont fabrikasında siyahi çalışanlar için düşmanca bir çalışma ortamı söz konusu. Alameda Yüksek Mahkemesinde açılan davada, çalışanlardan Owen ve kardeşi Demetric Diaz fabrikada çalışmaya devam ederken, sık sık ırkçı tacizlerle karşı karşıya kaldığını söylüyor.

Afro-Amerika kökenli bir diğer çalışan Lamar Patterson da çoğu kez ırkçı söylemlere maruz kaldığını ve durumun ciddi anlamda rahatsız edici boyutlarda olduğunun altını çiziyor. Davayla karşı karşıya kalan elektrikli otomobil devi Tesla’nın sözcüsüyse şirkette herkesin eşit şartlarda çalıştığı ve böylesine istismarların söz konusu olmadığını söyleyerek iddiaları kesin bir dille reddetmiş durumda. Kısa sürede çözülmesini pek beklemediğimiz bu süreçte neler olacağını hep birlikte göreceğiz.