reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Volkswagen

Volkswagen, Porsche ve Audi de şarj konusunda Tesla ile anlaştı

Geçtiğimiz dönemde dev isimler ile Tesla arasında sürpriz şarj ortaklıkları kurulmuştu. Bugün sürece Volkswagen Group tarafı da dahil oldu. 

Kaçıranlar için önümüzdeki yılın başlarından itibaren Ford elektrikli araç sahipleri, BlueOval Şarj Ağı’nın bir parçası olan 10.000’den fazla DC hızlı şarj cihazına ek olarak ABD ve Kanada genelinde 12.000’den fazla Tesla Supercharger’a erişim sağlayabilecek. Bu çok güzel gelişme için Tesla ile ortaklık kurduklarını duyuran Ford, süreç kapsamında araçlarına Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) olarak da bilinen Tesla Supercharger’lara uygun şarj portunu eklemeye başlayacak. Bu adımıyla elektrikli araçlarının satışını artırmayı hedefleyen ve burada doğru bir yolu seçen Ford, bu konuda Tesla’ya yaklaşan tek isim olmamıştı. Ford’dan sonra Rivian, GM, Volvo, Mercedes-Benz, Nissan, Honda, Jaguar ve Fisker gibi firmalar da Tesla özelinde ortaklık duyurdu. Geçtiğimiz aylarda sürece Hyundai ve çatısı altındaki Genesis ile Kia markaları da dahil olmuştu. Buna göre 2024’ün sonunda Hyundai çatısı altından çıkacak elektrikli araçlarda Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) giriş kullanılacak. Sürece en son ise Alman otomobil devi BMW dahil olmuştu. BMW tarafından hazırlanan tamamen elektrikli araçlar 2025 itibarıyla NACS ile gelecek ve böyle sürücüler spesifik olarak ABD ve Kanada özelinde çok rahat edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugün ise Volkswagen Group ve çatısı altındaki Volkswagen, Porsche ve Audi markaları da Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) standardını benimseyeceklerini duyurdu. Volkswagen, mevcut elektrikli araç sahiplerinin Tesla’nın Supercharger ağına erişebilmeleri için farklı adaptör çözümlerini araştırdığını ve 2025 yılına kadar sürücülere somut bir seçenek sunmayı beklediklerini söyledi. Açıklamaya göre üretim hattından direkt olarak Tesla’nın şarj portu ile çıkan Volkswagen araçları ise ancak 2025 yılında göreceğiz.

Tesla ve Volkswagen adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı