reklamı kapat

POPÜLER

Porsche Mission E

Mercedes EQ

Audi E-tron Quattro

Porsche’den Tesla’ya açık davet

06 Ekim 2016

Elektrikli otomobil geliştirmeleri üzerinde bir hayli mesai harcayan Porsche, Ar-Ge süreci ve altyapı paylaşımı konusunda, ligin liderleri olarak nitelendirilen Tesla ile ortaklığa gidebileceğini doğruladı.

Volkswagen grubunun elektrikli otomobil ve hızlı şarj teknolojileri geliştirmesini Porsche üstleniyor. Porsche Mission E, Audi E-tron Quattro ve en son Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Volkswagen I.D. ile birlikte grubun elektrikli otomobil yelpazesi bir hayli çeşitleneceği net bir şekilde ortada. Porsche bu bağlamda diğer otomobil üreticileri ile de ortaklık kapılarının açık olduğunu açıklayarak Tesla ile olabilecek bir projenin sinyallerini verdi.

porschefastcharge
Porsche’nin elektrik teknolojilerinde elinin en güçlü olduğu kısım hızlı şarj teknolojileri. Mission E ile birlikte ortaya çıkan 800 volt‘luk şarj sistemi 15 dakikalık şarj ile yüzde 80‘lik doluluk seviyesine ulaşabildiği marka tarafından açıklanmıştı. Porsche bu beyanını artık somut adımlar ile hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Porsche CEO‘su Olive Blume; “Dünyanın her tarafındanki diğer otomobil üreticileri ile hızlı şarj ağı konusunda iletişim halindeyiz. Hepimizin aynı şeye ihtiyacı var lakin her ne kadar söylemesi kolay olsada ortada anlaşılması zor detaylarda yok değil. Elimizdeki teknoloji Tesla’nin sistemleri ile birlikte çalışabilir.” diyerek Elon Musk’a bir işarette bulundu. Tesla elektrikli otomobil pazarında olduğu gibi hızlı şarj sistemleri ve istasyonları konusunda da liderliği elinde bulunduruyor. Tesla’da geçtiğimiz süreçte tıpkı Porsche gibi elektrikli otomobillerin yaygınlaşması adına hızlı şarj ağının yaygınlaşması gerektiğini vurgulamış ve Avrupalı üreticiler ile iletişim halinde olduğunu doğrulamıştı. Mercedes, EQ projesi ile birlikte elektrikli otomobil pazarının daha da hareketleneceği sinyallerini geçtiğimiz günlerde zaten vermişti. Bu süreçte Mercedes ve Porsche’nin çalışma ortaklığına Tesla’da eklenirse önümüzdeki günlerde elektrikli otomobilleri daha fazla sokaklarda görmememiz için hiçbir sebep yok.

YORUMLAR