reklamı kapat

POPÜLER

Porsche’den Tesla hakkında ağır ifadeler

Otomobil teknolojileri geliştikçe firmalar arasında yaşanan kavgalar da bir hayli ilginç bir hal almaya başladı. Önceden beygir ve hız savaşları yaşanırken, elektrikli otomobillerin artışıyla artık iş pil ve menzil savaşına dönmüş durumda. Son olarak Porsche’nin Tesla’ya sataşması da buna güzel bir örnek.

Şu sıralar harıl harıl Mission E isimli kendi elektrikli otomobilini geliştirmekte olan Porsche, bu alanın en büyük söz sahibi Tesla’yı hedef aldı. Automobile web sitesine konuşan Porsche sorumlusunun hedefinde ise Tesla’nın meşhur Ludicrous modu var. Tesla Model S’i 0-100 km/s hıza 2,8 saniyede ulaştıran mod, Porsche’ye göre pazarlama taktiğinden başka bir şey değil. Üstelik P90D modellerinde opsiyonel sunulan modun fiyatı ise tam 10 bin dolar. Mission E’de böyle bir saçmalığa yer vermeyeceklerini belirten sorumlu, ayrıca pilin ve güç kontrol modülünün ısınmayacağını ifade ediyor.

Tüm bu açıklamalar geliştirilmekte olan Mission E’nin bir hazırlığı, Porsche’nin “bizi de hesaba katın” mesajı olarak algılanabilir. Nitekim Alman otomobil devi sırf Mission E üretimi için 1,1 milyar dolarlık bir yatırım yapmış durumda. Onun haricinde 2018 civarı hibrit bir 911 çıkarma gibi planları da mevcut.

Rakiplerini cevapsız bırakmayı sevmeyen Elon Musk’tan bu açıklamalara da mutlaka bir yanıt gelecektir ancak geçtiğimiz dönemlerde Mission E’nin tasarım harikası kabinini geliştiren Félix Godard’ı şirket bünyesine katarak fitili ilk ateşleyen de Tesla olmuştu.

YORUMLAR