reklamı kapat

POPÜLER

Porsche Mission E
Porsche Mission E
Porsche Mission E
Porsche Mission E
Porsche Mission E
Porsche Mission E
Porsche Mission E
Porsche Mission E
Porsche Mission E

Tesla Model S’in en büyük rakibi olacak Porsche Mission E için iddialı açıklama

Alman otomobil devlerinden Porsche, biliyorsunuz Mission E isimli bir elektrikli otomobil geliştiriyor.  Sürekli olarak şirketin kendisi tarafından dahi Tesla Model S ile karşılaştırılan otomobil, çok daha iyisini sunacak gibi görünüyor.

Porsche‘nin tamamen elektrikli ilk otomobil modeli olacak Mission E, şirket için büyük önem arz ediyor. Yapılan resmi açıklamaya göre 2019 yılında yollara çıkacak olan araç üzerinde tam 1.400 kişi çalışıyor. Yani çok büyük ümit beslenen araç, elektrikli otomobil departmanın başındaki isim Stefan Weckbach‘e göre Tesla Model S’den daha performanslı olacak. Bir röportajda Model S’in 0’dan 100 km/s hıza 3 saniyeden kısa sürede çıkabildiği hatırlatılan Weckbach, ilginç olarak otomobilin bunu ancak üst üste iki kez yapabildiğini belirtiyor. Üçüncü kalkış denemesinde Model S’in şiştiğini / yavaşladığını belirten yönetici, Mission E ile böyle bir şeyin yaşanmayacağına değiniyor. Porsche sürücülerinin performans konusunda rahat olacaklarını belirten Stefan Weckbach, aracın gücünü yüksek hızda da koruyabileceğini açıklamasına ekliyor. Bu noktada uzun sürüşlerde dahi sorun olmayacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektriğin en lüks hallerinden Porsche Mission E

Merakla beklenen otomobil, daha önce duyduğumuz kadarıyla üç farklı versiyon halinde elde edilebilecek. Bunlardan başlangıç modeli 300 kW (402 beygir) gücünde olacak. Orta seviye model 400 kW (536 beygir), en güçlü model ise tam 500 kW (670) gücüyle performans tutkunlarına hitap edecek. İlginç olarak mevcut elektrikli modellerden farklı olarak tek değil çiftli vites kullanacağı belirtilen otomobil, bu sayede tam gazda hızlı vites değişikliklerine izin verecek. Üç modelini standart olarak dört tekerden çekiş sistemiyle hazırlayan şirket, kullanıcıları en güçlü motor ile 0’dan 100 km/s hıza sadece 3 saniyede çıkartacak. Maksimum hızının ise 250 km/s olacağı belirtilen Mission E, 800 voltluk özel şarj sistemiyle 20 dakikada yüzde 80 oranında doldurulabilecek. Otomobilin başlangıç versiyonunun fiyatı ise tahminler 75 bin ila 80 bin dolar arasında olacak.

Video