reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Scania

Volkswagen’in ilk elektrikli otobüsü hakkında son bilgiler

Volkswagen’in bir döneme damga vuran minibüsü I.D. Buzz’un elektrikli modelinin yolda olduğu ortaya çıkmıştı. Elektrikli minibüsün 2022 yılında yollarda görmeyece başlayacağımız belirtilmişti.

İsveçli ağır vasıta üreticisi Scania’nın da çoğunluk hissesinin sahibi olan Volkswagen, çok yakında yeni elektrikli otobüsüyle yolcu taşımaya hazırlanıyor. Şirketin ilk elektrikli otobüsü olacağı belirtilen otobüsün Citywide Low Floor adını taşıyacağı belirtiliyor. Toplu taşımada kullanılacağı belirtilen otobüsün ilk etapta İsveç’in Österlund şehrinde kullanılacağı ifade ediliyor. Volkswagen tarafından geliştirilen elektrikli otobüslerin ilk başta üç adet olacağı daha sonrasında ise bu sayının artırılacağı söyleniyor. 15 kilometre uzunluğundaki hatta hizmet vereceği belirtilen otobüsün hızlı şarj istasyonları sayesinde 10 dakikada şarj edilebileceği konuşuluyor. Saatte maksimum 70 kilometre hıza ulaşabilen otobüsün elektrikli motora sahip olduğu için çok az ses geldiği belirtiliyor.

Çevre kirliliğinin engellenmesi amaçlanıyor

Sıfır emisyonlu güç aktarma organına sahip bir otobüs olduğu belirtilen otobüsün trafiği rahatlatmak ve çevre kirliliğini engellemek amacıyla hayata geçirilmesi planlanıyor