reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen I.D. Vizzion

Volkswagen’in elektrikli ailesine 665 kilometre menzilli yeni üye: ilk detaylarıyla I.D. Vizzion

Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan Volkswagen I.D. Vizzion, başarılı teknik değerlerinin yanı sıra teknolojisiyle de gelecek beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

2020 itibarıyla satışa sunmaya hazırlandığı elektrikli otomobil ailesi I.D.‘ye bu zamana kadar üç farklı segmentte konsept model dahil eden Volkswagen‘de planlamaların esnekliği dur durak kesmeden devam ediyor. Cenevre Otomobil Fuarı hazırlığında olan marka, 2016 ve 2017’de olduğu gibi bu yıl da yeni bir modelin tanıtımını gerçekleştirecek. I.D. Vizzion adıyla tasarım çizimleri üzerinden ilk detayları paylaşılan proje, premium sınıfta sunulacak sedan bir otomobil olarak lanse ediliyor. Tesla Model S‘in rakibi olarak da nitelendirilen Vizzion’da herhangi bir direksiyon veya sürücü kabinine yer vermeyen Volkswagen, aracın planlamasını üst seviye otonom odaklı yaptığına işaret ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tamamen otonom planlama

Toplam uzunluğu 5,11 metre olarak paylaşılan Volkswagen I.D. Vizzion içerisinde ve dışarısında hatırı sayılır farkları barındıran bir konsept olacak. Oldukça kıvrımlı bir tasarın dilinin hakim olduğu modelde devasa jantlar ve dışarıya doğru açılan kapılar ilk adımda kayıtsız kalamayacağınız parçalar arasında. Direksiyon ve pedal gibi bölümlerin olmamasından ötürü yapay zeka destekli sürüş asistanından da bizlere mesajını ileten Vizzion’ın içerisinde sanal bir görüntü üzerinden ses komutu ve el hareketleriyle kontroller sağlanacak.

Şaşırtıcı bir şekilde Volkswagen’in teknik değerleriyle ilgili de detaylar paylaşmaktan çekinmediği modelde iki adet elektrik motoru kullanılıyor. Toplamda 302 beygir güç üreten bu motor dört tekerlekten çekişli altyapıyla birlikte I.D. Vizzion’u maksimum 180 km/s gibi hızlara çıkartabilecek. Batarya kısmında ise 111 kWh‘lık bir ünitenin kullanıldığını gördüğümüz aracın tek seferde kat edebildiği menzil değeri ise 665 kilometre olarak teknik değerler kısmına yansıyor. Önümüzdeki günlerde daha detaylı görüntüleriyle karşımıza çıkmasını beklediğimiz Volkswagen I.D. Vizzion organizasyonun ilgi odağı projelerinden olmaya aday.