reklamı kapat

POPÜLER

Maliye Bakanlığı

Maliye Bakanlığı’ndan elektrikli otomobillere getirileceği söylenen zam ile ilgili açıklama!

Sabah saatlerinde gündeme getirilen elektrikli otomobiller üzerindeki zam haberlerinin ardından, Maliye Bakanlığı sert bir açıklamada bulundu.

Elektrikli otomobillerle ilgili birkaç saat önce sizlerle paylaştığımız haberde, Plan ve Bütçe Komisyonu torba tasarısının içeriğinde elektrikli otomobillerle ilgili yeni bir vergi düzenlemesine gidileceği ve kabul edilmesinin ardından hatırı sayılır bir ÖTV zammının kapıda olduğunu belirtmiştik. Hürriyet.com.tr üzerinden gündeme getirilen zam haberi doğrultusunda; gücü 85 kW’ı geçmeyen bir elektrikli otomobile yaklaşık 40 bin TL, 85 kW ile 120 kW arasında olanlara yaklaşık 62 bin TL, 120 kW’ı geçenlerde ise yaklaşık 81 bin TL gibi bir zammın uygulanacağı belirtildi. Konuyla ilgili tartışma ve tepkiler devam ederken Maliye Bakanlığı‘ndan gelen resmi açıklama ile durum iyice karışacak gibi gözüküyor.

“1 kuruş dahi zam yapılmayacaktır “

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan detaylı açıklamada; “Bugün Hürriyet Gazetesi’nde Emre Özpeynirci imzası ile elektrikli otomobillere büyük oranda ÖTV zammı geleceğine dair bir haber yayınlanmıştır. Söz konusu haberin kamuoyunda yanlış anlaşılmaya sebep olmaması için Bakanlığımız tarafından aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması zaruri görülmüştür. Öncelikle, bu yanlış haber eğer yaptığımız açıklamaları takip etmemekten kaynaklanmış ise, haber takibi açısından üzücüdür. Eğer açıklamalarımız bilinerek yapılmış ise maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Daha önce de yaptığı birçok haber ve yorumda araçların vergilendirilmesine ilişkin yanlışlıklarına şahit olduğumuz bu tür bir gazeteciliği üzülerek izlediğimizi de belirtmek isteriz. Elektrikli otomobillerde bugün itibariyle elektrik motor gücüne göre yüzde 3 ila yüzde 15 arasında Özel Tüketim Vergisi alınmaktadır. Bu oranlar yakıt motorlu araçların oldukça altındadır. Elektrik motorlu otomobillerde ÖTV, 25 Şubat 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6111 sayılı Kanunla ÖTV Kanununa ekli (II) sayılı listede yapılan farklılaştırmaya istinaden, yine aynı tarihli Bakanlar Kuruluyla ilk defa indirilmiştir ve 7 yıldır indirimli olarak uygulanmaktadır. 6111 sayılı Kanunla değiştirilen ÖTV Kanununa ekli (II) sayılı listenin yetki kullanılmadan önceki orijinal haline bakılırsa görülecektir ki; elektrikli otomobiller için bu Kanundaki vergi oranları da yüzde 37 ila yüzde 84 arasında değişmektedir. Vergi tekniği gereği önce bu oranlar Kanunla belirlenmekte, daha sonra Bakanlar Kurulu’nun yüzde sıfıra kadar düşürme yetkisi dahilinde alınan kararla indirilmektedir.” denildi.

Açıklamanın devamında konudaki kesin kararlılığının devam edeceğine işaret eden Maliye Bakanlığı; “Konuya ilişkin gerek Bakanlığımız tarafından 2 Şubat 2018 tarihinde yapılan basın açıklamasında, gerekse de Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal tarafından, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki yasa görüşmeleri sırasında, önerilen düzenleme ile kesinlikle bir vergi artışı yapılmadığı, düzenlemenin ÖTV Kanununa ekli listelerde yer alan Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu Numaraları ile Türk Gümrük Tarife Cetvelinde belirlenen Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu Numaralarının uyumlaştırılmasından ibaret olduğu belirtilmiştir. Söz konusu açıklamalarda ayrıca, halihazırda uygulanmakta olan oranların aynen korunmasını teminen bu Kanun tasarısının yasalaşıp yayımlandığı gün Bakanlar Kurulu Kararı çıkarılacağı ve ÖTV’ye tabi söz konusu mallarda herhangi bir vergi artışı olmayacağı vurgulanmıştır. Netice olarak, elektrik motorlu otomobillerin ÖTV’sinde 1 kuruş dahi zam yapılmayacaktır.” diyerek tartışmaların yersiz olduğuna işaret etti.