reklamı kapat

POPÜLER

aksesuar

3D baskı tasarımı ücretsiz paylaşılan aksesuar akıllı telefonları mikroskoba dönüştürüyor

Avustralyalı araştırmacılar akıllı telefonu bir mikroskopa dönüştürecek aksesuar projesini ortaya çıkardı. 3D yazıcı teknolojisini kullanan ekip bütçe dostu bir teknoloji sunmayı amaçlıyor.

Teknolojik ekipmanlara erişim dünyanın dört bir tarafındaki her kullanıcı için ne yazık ki mümkün olmuyor. Ekipmanların yüksek bütçeleri dışarıdan bir destek gelmediği sürece karşılanamayabiliyor. Ancak araştırmacılar en azından pek çok araştırmada kullanılan mikroskop gibi temel malzemelerden birinin erişilebilir olmasına çabalıyor. ARC Centre of Excellence for Nanoscale BioPhotonics (CNBP) araştırmacıları ise başarılı projeleriyle bunu gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Ekibin geliştirdiği aksesuar projesi herhangi bir akıllı telefonu mikroskoba dönüştürüyor. Söz konusu aksesuarı ise 3D yazıcı ile basmak mümkün. Mikroskopik organizmaları gösterebilecek kadar güçlü olan bu aksesuar hayvan ve bitki hücrelerini gözlemlemeyi, kan hücrelerini görebilmeyi sağlayacak kadar da detaylı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ücretsiz kaynak

Söz konusu aksesuar ek bir güç ya da ışık kaynağına ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Işık ihtiyacını akıllı telefonun flaşıyla halleden mikroskop hemen her akıllı telefon modeliyle uyumlu çalışabiliyor. 3D baskı gövdesi de oldukça dayanıklı. Ancak projenin en güzel tarafı, aksesuarın tasarımının ücretsiz şekilde kullanıcılara sunulması. 3D baskı dosyaları halka açık paylaşılan aksesuarı elde edebilmek için sadece bir 3D yazıcı bulmanız gerekiyor. 3D baskı alabileceğiniz bir baskı merkezinden mikroskop aksesuarını bastırabilirsiniz. Nature’da yayınlanan araştırmayı buradan okuyabilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde indirebileceğiniz 3D baskı dosyaları ise burada paylaşılıyor.