reklamı kapat

POPÜLER

iPhone

Telefonun çalışmasını engelleyen kritik iPhone açığı için güncelleme yayında

iOS işletim sisteminde yer alan bir açık yüzünden iPhone’ların çalışmasını engelleyen hata yeni güncellemeyle çözülüyor.

Dün sizlerle iPhone’ların kapanmasına sebep olan bir hatadan bahsetmiştik. Söz konusu hata geçmiştekilere benzer şekilde önce mesajlarda kendini göstermişti. Hindistan’da konuşulan Telugu diline ait spesifik bir karakterin SMS ile kullanıcılara gönderilmesi sonucu kullanıcılar mesajlarını açamıyordu. Çünkü uygulama kendini sürekli kapatıyordu. Aynı karakter Twitter’da da kendini gösterince sorunun çözümü farz oldu. Çünkü telefonu yeniden başlatsanız dahi o karaktere ait mesaj ortadan kalkmadıkça uygulamaya girmek mümkün olmuyordu. Apple üzerinde çalıştığını belirttiği sorunu ise yeni yayınlanan iOS 11.2.6 güncellemesiyle çözüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS güncellemesiyle gelenler

Söz konusu güncelleme çok büyük değişimler içermiyor. Güncelleme açıklamasında “Bazı karakter dizileri kullanıldığında uygulamaların çökmesine neden olabilen bir sorunu düzeltir” cümlesi geçiyor. Yani Apple Telugu krizini bu güncellemeyle kapattığını iddia ediyor. Güncellemenin getirdiği diğer özellik ise cihazların bazı üçüncü parti uygulamaların harici aksesuarlarıyla yaşadığı sorunu düzeltmeye yönelik.
iPhone

iPhone’u güncelleme

iPhone’unuzu güncellemek için tek yapmanız gereken telefon içinden Ayarlar > Genel > Yazılım güncelleme seçeneklerini tercih etmek ya da telefonunuzu bilgisayara bağlayıp iTunes üzerinden güncellemeyi gerçekleştirmek. Söz konusu güncelleme çok fazla özellikle gelmediği için boyutu da hayli küçük. 41,5 MB boyutunda olan güncellemeyi hızlı bir şekilde cihazınıza indirebilirsiniz.

Apple güvenlik güncellemelerinin tamamını buradan görüntüleyebilirsiniz.

YORUMLAR